Křivky, co se mění v barvy. Oto Sládek fotografuje „poetický minimalismus“

Linie, poetismus a barvy vytvářejí nečekané propojení, které charakterizuje výstavu současného fotografa Oto Sládka Minimální svět v ostravské Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona. Ve stylu současné tvorby nabízí minimalistickou fotografii s příběhem. Navzdory „instagramovému“ obrazu přesahuje hranice, které této formě fotografie přisoudila stejnojmenná sociální síť.

Autor byl v dospívání ovlivněn českými fotografy Josefem Sudkem a Jaromírem Funkem. Neskrývá ani svoji lásku k Bauhausu, avantgardnímu uměleckému směru z dvacátých let 20. století. Právě tato kombinace je základem jeho tvůrčího vidění světa. Ve své tvorbě se často pohybuje na hranici konstrukce a abstrakce, což souvisí i s jeho profesí kybernetika.

V jednoduchosti Sládkových fotografií je ukrytý poetický příběh, jehož výklad nechává autor na divákovi. Zásadní je pro něj přístup k tvorbě jako takové. „Snažím se najít rozostření, což je forma stavu, ve kterém se nacházím,“ popisuje Sládek své dílo. Obraz má již dopředu vybraný, ale rozostření mu pomáhá zachytit konkrétní náladu.

Sládek si vytváří koncept obrazu již při jeho zachycení. Během následných úprav pouze ladí barevný kontrast, ale nezasahuje do jeho linií. V hledáčku svého přístroje sice zachycuje obdelníkový formát, ale na výstavě jsou snímky ořezány do čtverce, který fotograf vidí již při jeho vzniku. 

Sládkův Minimální svět bude v Ostravě pro veřejnost k vidění do 11. března 2020. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
20. 2. 2025

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
19. 2. 2025

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
18. 2. 2025

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
18. 2. 2025Aktualizováno18. 2. 2025
Načítání...