Konkurz na šéfa NPÚ jde do druhého kola

Praha - Ministerstvo kultury oznámilo finalisty konkurzu na generálního ředitele Národního památkového ústavu (NPÚ). Mezi třemi uchazeči, kteří byli pozváni do druhého kola, je i dlouholetý vysoce postavený pracovník ministerstva Zdeněk Novák. Dalšími postupujícími jsou Naděžda Goryczková a Václav Novotný.

Současný ředitel NPÚ Pavel Jerie nabídl ministrovi již v červnu svou abdikaci k 1. listopadu. Ministerstvo hledalo Jerieho nástupce, například mezi některými dalšími řediteli svých příspěvkových organizací. Osloven byl například ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček, náměstek ředitele Národního muzea Karel Ksandr, rektor AMU Ivo Mathé či architekt Ivo Koukol. Teprve když nikdo nabídku nepřijal, vypsalo konkurz.

Uzávěrka přihlášek byla 31. října, tři postupující komise vybrala v úterý. Kdy by měl ministr ředitele jmenovat, není zřejmé, ale ujmout funkce by se měl 1. ledna. Nejsou známé ani koncepce uchazečů, například při nedávném výběru ředitele České filharmonie ale ministerstvo zveřejnilo záměry všech účastníků konkurzu.

Jednodenní ředitel Zdeněk Novák

Pokud by se ředitelem stal Novák a ministr ho jmenoval v prosinci, bylo by to přesně tři roky poté, co jej do téže funkce uvedl tehdejší ministr Vítězslav Jandák. Po pouhém dni jej však odvolal spolu s deseti řediteli územních pracovišť NPÚ a rozpoutal tak bouři v památkové péči.

Václav Novotný byl 17 let ředitelem Pražské informační služby (PIS), loni už neprošel konkurzem, který na post ředitele město vyhlásilo. Goryczková je ředitelkou územního odborného pracoviště NPÚ v Ostravě, zabývá se například moderní architekturou, je spoluautorkou několika publikací z edice Slavné vily, přibližující moderní i současnou architekturu různých regionů České republiky.

Jerie chtěl abdikovat proto, že prý neměl možnost „dát ústav dohromady a dělat organizační změny“. Jerie loni navrhl změnu statutu NPÚ, která by umožňovala reorganizaci ústavu - ten bývá někdy kritiky označován za „moloch“ s mnoha zaměstnanci, který má právě v organizaci práce rezervy. Nový statut však ministerstvo podepsalo až koncem září 2007, ale tehdy již zadalo audit a přípravu reorganizace pozastavilo.

V NPÚ se neměla připravovat reorganizace, dokud nebude hotový audit. MK za něj dalo 1,5 milionu korun a již od letošního února jsou k dispozici jeho výsledky. Jsou však tajné. Dnes ministerstvo říká, že je nechce zveřejnit proto, aby s nimi mohl pracovat nový ředitel.