Komiks železný a sametový

Praha – Čtvrtý ročník nezávislého multimediálního festivalu KomiksFEST! začne poslední říjnový den, dvě doprovodné výstavy budou ale pro veřejnost otevřeny už od 16. října. Fanoušci komiksu se mohou na Novoměstské radnici seznámit s jeho historií od poválečných dob až prakticky po současnost. První z výstav představí komiksy, které vznikaly v zemích za železnou oponou v letech 1945 až 1989. Druhá se vrací k legendárnímu porevolučnímu časopisu Kometa.

Výstava 45-89 / Komiks za železnou oponou sdružuje práce autorů napříč střední a východní Evropou - z tehdejšího Československa, Polska, Rumunska, Bulharska, Maďarska, ale i zemí bývalé Jugoslávie nebo Pobaltí.

„Ve všech zmíněných zemích byl komiks označován za špatné médium. Ale i když byl považován za něco imperialistického, byl chápán také jako dobrý nástroj k propagandě nebo ukazování dějin,“ přibližuje dobu za železnou oponou kurátor projektu Michal Słomka.

Rozhovor s Michalem Slomkou a Tomášem Chludem (zdroj: ČT24)

Výstava chce podle něho ukázat komiks jako zajímavý zdroj pro sociologický nebo historický výzkum. „Mezi jednotlivými zeměmi byly rozdíly. Například v Polsku byl komiks určen víc pro mládež, v Česku spíš pro děti. Poláci také kreslili více než Čechoslováci historické komiksy,“ uvedl příklad.

Větší prostor začal dostávat v Československu komiks už na konci 80. let, kdy se začal objevovat v časopisech pro děti i v těch pro dospělé. Největší tání vypuklo ale až s rokem 1989. Následujícího vývoje se týká druhá z výstav - Návrat Komety / Český komiks 89-09. Představuje více než šedesát reprodukcí konfrontujících současné autory s příběhy komiksového časopisu Kometa.

Každý zúčastněný mladý tvůrce reaguje na jeden konkrétní komiks, na němž sám kdysi vyrůstal. Návštěvník výstavy si tak bude moci udělat obrázek o tom, co obě generace tvůrců spojuje i odlišuje.

Komiksový časopis Kometa začal vycházet už v dubnu 1989 a v době své nejlepší slávy dosahoval nákladu okolo 300 tisíc kusů. „Velký boom trval zhruba čtyři roky, kometa ale ztroskotala na následných společenských a ekonomických změnách, podobně jako další periodika. K obnově začalo docházet až kolem roku 2000, kdy dorostla nová generace autorů,“ domnívá se nakladatel a autor komiksu Tomáš Chlud.

Obě výstavy budou v prostorách věže Novoměstské radnice zdarma přístupné veřejnosti až do 22. listopadu. Výstava Návrat Komety je putovní, poprvé byla k vidění před prázdninami v Brně.

Čtvrtý ročník KomiksFESTu! se koná od 31. října do 7. listopadu. Jako každý rok představuje komiks jako „unlimited“ - mladé, dynamické, atraktivní a univerzální médium schopné nést jakýkoli obsah. V rámci festivalu budou představeny nové knihy, budou se promítat filmy a konat výstavy, divadelní představení, autogramiády a besedy.

  • Komiks za železnou oponou zdroj: Novoměstská radnice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1178/117739.jpg
  • Návraty komety zdroj: Novoměstská radnice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1178/117738.jpg
  • KomiksFEST! 2009 zdroj: KomiksFEST http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1178/117754.jpg
Vydáno pod