Klub zvídavých dětí pátrá po tom, co Jaroslav Foglar dělal za protektorátu

3 minuty
Kniha mapuje činnost Jaroslava Foglara za protektorátu
Zdroj: ČT24

Vychází zpráva o dosud neznámé foglarovce. Sérii rozhlasových her Klub zvídavých dětí napsal Jaroslav Foglar za protektorátu. Stejnojmenná kniha Zdeňka Bauera se věnuje nejen obsahu dosud nevydaných materiálů, ale také Foglarově činnosti ve složité době německé okupace.

Kniha s podtitulem Jaroslav Foglar a Protektorát mapuje život oblíbeného spisovatele v období druhé světové války. Foglar sice v závěru svého života nastínil ponurou atmosféru protektorátu Čechy a Morava a těžkosti ilegálního skautingu na stránkách autobiograficky laděného románu Strach nad Bobří řekou, jinak ale o době okupace většinou mlčel.

Výpověď jako nejlepší vizitka

V úvodních kapitolách publikace nabízí většinou neznámé informace k historii předfoglarovských klubů i o spolupráci Foglara s několika prvorepublikovými časopisy. Důležitým tématem knihy je právě protektorátní období, kdy měl Foglar proti období pozdějšího komunistického režimu relativně větší prostor k publikační činnosti. Tehdy spolupracoval například s časopisy Zteč a Správný kluk.

„Nikdy se nepodařilo to, co nacisté chtěli. Vždycky když nastala nějaká zdánlivá spolupráce, tak šlo o střet hodnot a bylo jen otázkou času, kdy exploduje naplno. Což byl i příklad Správného kluka, kde dostal hodinovou výpověď, a to je pro něj ta nejlepší vizitka,“ komentuje Foglarovu činnost za protektorátu editor a nakladatel Zdeněk Bauer.

Zásadní místo v knize zaujímá popis rozhlasových pořadů Klub zvídavých dětí, kde spisovatel na jednu stranu nalezl tvůrčí útočiště po zákazu časopisu Mladý hlasatel, na druhou stranu byla tato jeho životní etapa okleštěná postupujícími restrikcemi ze strany okupačních úřadů.

Souběžně s tím je prostor věnován také zakázanému skautingu a především dodnes nezmapovanému Kuratoriu pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, protektorátnímu svazu, který vznikl za účelem germanizace české mládeže. Publikace obsahuje množství obrazových příloh a rejstříků.

Znovu vyjdou další Foglarovy knihy

Foglarova tvorba je dodnes populární. Rychlé šípy a komiksové sešity, které nakreslili Jan Fischer, Václav Junek, Bohumír Čermák a Marko Čermák, souborně vyšly v Olympii v letech 2012 a 2013 a zařadily se mezi nejprodávanější tituly literatury pro mládež.

Odkaz ideálů přátelství a dobrodružství stále oslovuje nejen starší generaci čtenářů. Jen málokdo nezná alespoň nějakou z jeho knih Hoši od Bobří řeky, Když duben přichází, Záhada hlavolamu, Chata v Jezerní kotlině či Tajemná Řásnovka. Nakladatelství Albatros v dalších letech postupně hodlá vydat všechny stěžejní Foglarovy romány doplněné o skautské příručky, komiksy či dosud nevydané dopisy.

Vydávání díla spisovatele s přezdívkou Jestřáb delší dobu komplikovaly spory kolem autorských práv. Nakonec je po soudních sporech získala Skautská nadace Jaroslava Foglara, která navázala spolupráci právě s nakladatelstvím Albatros.

V Praze se od května koná výstava Pocta Rychlým šípům připomínající osmdesáté výročí vzniku legendárního chlapeckého klubu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
před 16 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 18 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025
Načítání...