Klip týdne: U Wohnoutů nastala bída s nouzí

Z desky Miss maringotka, která vyšla na začátku listopadu letošního roku, představuje kapela Wohnout již pátý videoklip. Ten doprovází skladbu Bída s nouzí, a jak tvrdí členové kapely, rozhodně není poslední.

Autorem klipu, který se točil ve staré továrně na Kladně, je Michal Skořepa a hlavní role si zahráli Anna Heribanová a Martin Šafus.

„Wohnout jsem objevil na základní škole a dali mi svojí muzikou právo cítit, že je OK být divný. Měl jsem Zlý Noty na audiokazetě a ohrál je tak, že zněly jako demo. Ovlivnili mě víc, než tuší. Věděl jsem, že jednoho dne dojde k nějaké spolupráci, jen jsem nevěděl, jestli na poli hudebním, nebo v klipech,“ popisuje režisér svůj vztah k Wohnoutům.

A dodává: „Vždycky se mnou ta jejich divnovykroucenost nějak rezonovala, takže dělat pro ně klip je pro mne zvláštně přirozený. Je to zároveň první klip, kde jsem si zkusil animovat rukou přímo z hlavy, a věděl jsem, že jelikož to neumím, bude to dada, což byl záměr.“ 

Na podporu nové desky je momentálně kapela na turné Máme na míň TOUR, v rámci kterého se v tomto roce představí ještě například v Plzni, Třebíči nebo Děčíně.  

Wohnout je česká hudební skupina. Tvoří ji bratrská dvojice Jana a Matěje Homolových (oba kytara a zpěv), baskytarista Jiří Zemánek a bubeník Zdeněk (Fenek) Steiner.

Skupina vznikla v roce 1996, ale do širšího povědomí se dostala v roce 1998, kdy dělala předkapelu při turné skupiny Lucie, Žlutého psa a americké The Offspring v Praze. Ve stejném roce podepsala skupina smlouvu u Sony Music/Bonton a vydala první desku CunDaLla. Následovala alba Zlý noty na večeři (2000), Pedro se vrací (2002), Rande s panem Bendou (2004) a výběr rarit, které se na řadová alba nedostaly, Nevydáno (2005). V roce 2006 na podzim vydala skupina Wohnout své páté studiové album s názvem Polib si dědu, na kterém hostují i členové finské skupiny Waltari. Toto album je zajímavé tím, že nebylo natočeno v klasickém hudebním studiu, ale na samotě u lesa, v bývalém statku, předělaném na pension.

Skupina oslavila v listopadu 2006 koncertem v Průmyslovém paláci na pražském výstavišti svou desetiletou existenci a zároveň pokřtila své album. Na tomto koncertě účinkovali jako hosté například skupiny Tři sestry, Vypsaná fiXa, Divokej Bill a další. V roce 2007 vydala kapela live album, které se jmenuje Živáček. Na tomto koncertu křtili album Polib si dědu (2006). V roce 2011 vydala skupina CD s názvem Našim klientům. K tomuto CD v roce 2013 vydala DVD Elektronická slepice. Toto DVD dokumentuje nahrávání CD Našim klientům. DVD Bylo nahráno Olegem Homolou (otec Matěje a Honzy Homolových). V roce 2014 skupina vydala desku s názvem Laskonky a Kremrole. V roce 2015 a 2017 vystoupila kapela na rumunském festivalu Banát.

Diskografie: 
1999 – Cundalla
2000 – Zlý noty na večeři
2002 – Pedro se vrací
2004 – Rande s panem Bendou
2006 – Polib si dědu
2007 – Živáček-live
2009 – Karton veverek
2011 – Našim klientům
2014 – Laskonky a kremrole
2016 – Sladkých dvacet na Vyžlovce-Live
2018 – Miss maringotka

Zdroj: Wikipedia

Wohnout
Zdroj: Carpe Diem