Karel je Gott. Česká televize slaví osmdesátiny slavného zpěváka

V neděli 14. července oslaví Karel Gott osmdesátiny. Ke gratulantům se přidává i Česká televize, která populárního zpěváka připomíná několika pořady. Novinkou je třídílný bilanční dokument Karel je Gott. Za životem několikanásobného slavíka se bude ohlížet vždy v sobotu večer, první část odvysílá ČT1 13. července.

Dokumentární minisérie Michala Herze Karel je Gott chronologicky mapuje život zpěváka, který se na špici české populární hudby drží už několik desetiletí. Od úplných pěveckých začátků elektromontéra z ČKD přes účinkování v Semaforu či divadle Apollo a vystupování v Las Vegas až po současnost. Gottovo vyprávění je prokládáno archivními materiály a také rozhovory s jeho uměleckými kolegy a přáteli.

Upoutávka: Dokument Karel je Gott na ČT1

Mistrovo pěvecké umění připomene několik koncertních záznamů. Do roku 1973 nahlédne recitál (12. července od 20:20 na ČT art) z Hudebního divadla Karlín. Za doprovodu orchestru Ladislava Štaidla zazní hity jako Má první láska se dnes vdává, Kávu si osladím, Mistrál nebo Lady Carneval. 

O deset let zpátky se pak vrátí záznam koncertu, který vznikl ke Gottovým sedmdesátinám (první část uvede ČT1 12. července od 22:25, druhou část stejný program 13. července od 20:45). Při velkolepé galashow přišlo do pražské O2 areny popřát zpěvákovi na sto třicet hostů. 

ČT připomene také odskoky Karla Gotta do hereckých rolí. Z novějších se jubilant představí v povídce Škoda lásky (14. července od 14:55 na ČT1), kterou v roce 2013 natočil Jan Hřebejk podle povídky Petra Šabacha. Gott si zahrál sám sebe, tedy populárního zpěváka, jehož pronásleduje urputná postarší fanynka, a Mistr s pomocí moderátora Karla Šípa vymýšlí, jak se jí zbavit.

Škoda lásky / Karel Gott, Karel Šíp
Zdroj: Zuzana Páchová/ČT

Překvapením pro některé diváky pak možná bude hudební snímek Čas slunce a růží (14. července od 20:20 na ČT art). S Karlem Gottem koláž jeho písní natočil v roce 1968 ve scenerii slovenské krajiny Jan Němec, výrazná osobnost československé nové vlny.  

S oslavencem se diváci mohou potkat také Na plovárně (14. července na ČT2 od 13:20), v pořaduVšechnopárty (20. července na ČT1 od 20:00) nebo s ním „zajít“ Na kus řeči (12. července na ČT1 od 14:30).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 6 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
před 8 hhodinami

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 14 hhodinami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 16 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...