Jiří Beránek / Síla ticha

Není to v žádném případě jednoduchá výstava, není to ani jednoduché místo. Návštěva v prostorách, které budou následně podle architektonického návrhu Studia Helika přestavovány na rozměrné haly pro sdílené kulturní projekty, je zajímavá z řady důvodů. Tím prvním je rozhodnutí města, které pro realizaci ambiciózního plánu Plzeň – město kultury 2015 věnovalo nečekaně velký komplex bývalého pivovaru Světovar, (po roce 1933 pak budovy Škodových závodů a nedávno ještě vojenského prostoru). Střídání uživatelů se na komplexu náležitě podepsalo – a máme tu squat a lofty jako vymalované. Budovy sice nechátrají, ale do lesku výstavních síní mají samozřejmě daleko.

Nicméně volba prvního vystavujícího autora, jakým je Jiří Beránek (člen volného sdružení 12-15, nedávný profesor na VŠUP v Praze a nyní jeden z vedoucích pedagogů Umění a designu Západočeské univerzity v Plzni) je samozřejmě trefou. V pološeru několika výstavních hal jste tak trochu na rozpacích, protože takhle veliké exponáty nebyly u nás k vidění vlastně nikdy. Beránek si doslova užil – vytáhl ze svých tajných zásuvek projekty, které se nedají nikde realizovat pro svoji rozměrnost a materiálovou obtížnost. Zralé, až přezrálé dřevěné prvky, kmeny, trámy, prkna, kubusy, kůra, byly takových rozměrů, že o jejich převozu a následné instalaci vznikla samostatná doprovodná výstavka.

Beránek samozřejmě cítil nečekané kouzlo zajímavých průmyslových prostor. Sám o tom říká: „Je tu přítomna duše města, ta nedefinovatelná přítomnost originality, kterou tak bolestně postrádáme v unifikované a bezduché zástavbě současných satelitních přílepků a v dostavbách historických částí města. Jeho vnější podoba tvoří jednu z dominant města, do něhož je vtištěn rozměr určený potřebou. Rozměr, který vyprázdněním dostal jinou dimenzi s jiným naplněním, než bylo to původní, dostane rozměr další. Tedy proměna, související se životem, chcete-li tak také s časem. Proměna, související s pojmem Landart, protože město je krajina, nebo ji spoluutváří.“

  • Jiří Beránek / Síla ticha autor: Jan Morávek, zdroj: JoVo
  • Jiří Beránek / Síla ticha autor: Jan Morávek, zdroj: JoVo

Autor si možná neuvědomuje, že posouvá a rozšiřuje pojem Landart do jiných dimenzí – ať už materiálovým vybavením, tak koncepcí výstavy, tak jejím umístěním do bývalých průmyslových hal. Ale kde je psáno, kde landart končí a kde začíná? Beránek si tento svůj názor samozřejmě briskně obhájí a my mu podlehneme.

Beránkův chrám, plný energie a přitom i úcty, víry, lásky. Stojí jich tu řada, i když se tváří jinak. V poloprázdných halách můžete rozjímat, klanět se, vracet se opravdu k matce přírodě. Nezbytnou součástí je i všudypřítomná beránkovská figura, převlékána pojímána vždy jinak a dovolující Vaši projekci.

Mohutnost i kouzlo řady vystavených objektů a instalací neodpuzují, mají v sobě i v šeru výstavních prostor kouzlo hravého pojetí práce s prostorem a dřevem. Navíc rozšiřují naše ustálená vnímání o další dimenze, vnitřně se až automaticky klaníme před rozsáhlými prostorami. Beránkova nepřerušitelná láska ke dřevu, rašelině, přírodninám, které tak rád zpracovává a které miluje, které pozoruje při jejich dozrávání – stárnutí, nemusí být mytizována. Je cítit na každém kroku a není zapotřebí k ní nic přidávat.

  • Jiří Beránek / Síla ticha autor: Jan Morávek, zdroj: JoVo
  • Jiří Beránek / Síla ticha autor: Jan Morávek, zdroj: JoVo

Jen mi je trochu líto, že význam a nečekanost (a samozřejmě neopakovatelnost) této výstavy asi nebude nijak zvlášť doceněna. Světovar není ještě zavedenou adresou a přes veškeré propagační a informační výstupy konzervativní Plzeň výstavu opomine. Bylo by dobré zdůraznit – tak tohle jste tu ještě neměli, nikde jinde v Čechách to neuvidíte – a ruku v ruce s tímto pohledem trvání výstavy výrazně prodloužit.

Síla ticha bude otevřena do 21. dubna od 14 do 19 hodin - kromě pondělí. Doprovodí ji semináře, besedy s odborníky a veřejné workshopy, které se ve Světovaru budou konat každý pátek a sobotu. Plzeň - Slovany, Světovar, prostor 4 x 4, tramvaj 2.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

ŽivěCeny Magnesia Litera vyzdvihují nejlepší knihy roku 2024

Z více než třicítky nominovaných titulů vybírají ceny Magnesia Litera ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. A to v přímém přenosu České televize z Nové scény Národního divadla.
20:16Aktualizovánopřed 23 mminutami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
17:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
včera v 10:00

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...