Jihokorejcům se líbí Český mír

Paju (Jižní Korea) - Dokumentární komedie Víta Klusáka a Filipa Remundy o americkém radaru v Čechách nazvaná Český mír získala na Mezinárodním festivalu dokumentů DMZ v Jižní Koreji hlavní cenu mezinárodní poroty Bílou husu. Podle programové koordinátorky festivalu ve městě Paju šlo o jednomyslné rozhodnutí poroty. Český mír zvítězil v konkurenci 13 soutěžních snímků, které byly vybrány z více než 250 dokumentů zaslaných z celého světa.

Autoři filmu zaujali korejské publikum už svým předchozím filmem. Český sen zvítězil v roce 2005 na Mezinárodním filmovém festivalu v jihokorejském Čondžu. Na závěr přehlídky, na níž bylo představeno 170 filmů ze 30 zemí, tehdy převzali Klusák s Remundou cenu JJ Star Award, která se uděluje za „novátorské dílo, překračující dosavadní hranice a objevující nové možnosti digitální filmové tvorby“.

Festival se koná ve městě Paju, které leží v demilitarizovaném pásmu blízko od 38. rovnoběžky, jež tvoří hranici se Severní Koreou. Američtí vojáci z přilehlých základen měli na festival výrazně snížené vstupné.

Český mír byl ve světové premiéře uveden ve Spojených státech, kde mu pochvalu vyslovil i americký režisér Michael Moore. Ten by rád český film příští rok uváděl v amerických kinech v rámci svého nového projektu na podporu distribuce celovečerních dokumentů určených pro velké plátno - „Michael Moore uvádí“.

Dokument bude na konci října uveden na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Od listopadu by měl být znovu uveden do kin v celé ČR. Do tuzemských kin byl uveden letos v květnu, šest let po provokativním dokumentu Český sen o otevření neexistujícího hypermarketu.