Jak Disney otočil vítr Mary Poppinsové

Los Angeles - Obtížnou cestu ke zfilmování slavné dětské knihy o chůvě Mary Poppinsové odhaluje americký snímek Zachraňte pana Bankse (Saving Mr. Banks). Hlavní role v příběhu o střetu filmového magnáta Walta Disneyho se spisovatelkou P. L. Traversovou ztvárnili herci Tom Hanks a Emma Thompsonová.

Nahrávám video
Do kin se chystá film o Disneym a Mary Poppinsové
Zdroj: ČT24

Na začátku byl prý slib, který dal Disney svým dcerám. Ty chtěly vidět svou oblíbenou knížku na filmovém plátně. Filmař ale narazil na tvrdohlavou britskou spisovatelku, která nesnášela Hollywood. Získání práv a natočení filmu o chůvě, která umí létat pomocí deštníku, tak trvalo dvacet let. Ale nakonec se směr větru, kterým se Mary Poppinsová řídí, změnil a zanesl ji na filmová plátna.

Julie Andrewsová za ztvárnění chůvy ve filmu Roberta Stevensona z roku 1964 získala Oscara. Herečka spolu se svým hereckým kolegou z Disneyovy Mary Poppinsové Dick Van Dyke přišla také na předpremiéru chystaného snímku Zachraňte pana Bankse

Ve filmu o filmu je hlavní ženskou postavou autorka P. L. Traversová. „Je to velice zajímavý vztah mezi dvěma velmi sveřepými lidmi, kteří jsou mocní. Každý ale úplně jinak,“ podotýká ke sporům její filmová představitelka Emma Thompsonová. Příběh Zachraňte pana Bankse se odehrává mezi lety 1907, kdy vypráví o autorčině dětství v Queenslandu, a rokem 1961.

Disneyho si zahrál Tom Hanks, který slavného filmového magnáta obdivoval už jako malý kluk. „Bylo náročné hrát někoho, kdo je tak známý a tak milovaný,“ přiznal. „Ale myslím si, že jsme měli všichni k Waltu Disneymu silný vztah. Přeci jsme ho milovali.“

Film režiséra Johna Lee Hancocka (Zrození špiona, Dokonalý svět) si už odbyl v říjnu premiéru v Londýně, za sebou má také americké uvedení. Čeští diváci příběh uvidí v polovině února. Z hereckého obsazení se kromě Emmy Thompsonové a Toma Hankse mohou těšit na Paula Giamattiho, Jasona Schwartzmana nebo Colina Farrella.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Českého lva pro nejlepší film vyhrál Karavan

Nejlepším filmem roku 2025 podle Českých lvů je road movie Karavan režisérky Zuzany Kirchnerové. Hlavní herecké ceny si odnesli Kateřina Falbrová a německý herec Idan Weiss.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Na cenách Vinyla uspěli Black Tar Jesus, projekt Rivermoans a Miloš Hroch

Deskou roku se na cenách Vinyla stalo album Aftermath projektu Black Tar Jesus, za kterým stojí Tomáš Kopáček. Nahrávka propojuje kytarový minimalismus a temné syntezátorové plochy. Objevem roku porota zvolila projekt Rivermoans multimediální umělkyně Marie Tučkové. Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého na něm pracuje s vícehlasým zpěvem a inspirací duchovní hudbou. Počinem roku se stala kniha Šeptej nahlas publicisty Miloše Hrocha, mapující historii českého shoegazu (hudba je postavena na kytarové vazbě) v širším společensko-kulturním kontextu. Ceny v pátek obdrželi v pražském kulturním prostoru Archa+.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Asistovaná sebevražda zdravého člověka? V Ostravě o tom rozhoduje Bůh a diváci

Richarda Gärtnera, kterému táhne na osmdesát, přestal těšit život, a žádá proto o možnost zemřít. Etickou komisi, která o výsledku rozhodne, tvoří částečně publikum Národního divadla moravskoslezského. Ostravská scéna uvádí totiž v české premiéře hru Bůh od německého právníka Ferdinanda von Schiracha. Zatímco diváci napříč zeměmi právo hlavního hrdiny na asistovaný odchod ze světa jednoznačně podporují, církev, lékaři či odborníci na etiku už tak jednotný názor nemají.
13. 3. 2026

Na novém albu je hodně smrti i píseň o klimakteriu, říká Ester Pes Kočičková

Zpívající herečka, tak sebe samu označuje Ester Pes Kočičková. Momentálně se věnuje první disciplíně. Ve studiu Sono dokončuje zatím bezejmenné album šansonů. Hudbu složil klavírista a dlouholetý spolupracovník Luboš Nohavica, texty napsala sama.
12. 3. 2026

VideoFilmové premiéry: Pravda a zrada, Made in EU či další Přání k narozeninám

Čtvrteční premiéry přinesly do tuzemských kin snímek Made in EU. Sociální drama bulharského režiséra Stefana Komandareva nabízí s kritickým odstupem pohled na kapitalismus, moderní otroctví a korupci v Bulharsku. Do dob druhé světové války se zase vrací americko-litevský snímek Pravda a zrada založený na skutečném osudu německého mladíka, který se musí rozhodnout, co to znamená být dobrým Němcem. Českou tvorbu zastupuje komediální Přání k narozeninám: Křtiny. Jde o volné pokračování příběhu z roku 2022 od režisérky Marty Ferencové, v hlavních rolích se i tentokrát objevují Eva Holubová, Jaroslav Dušek nebo Simona Babčáková.
12. 3. 2026

Útok na Írán je „cool“, chce Bílý dům ukázat pomocí SpongeBoba či Call of Duty

Prezident USA Donald Trump rád komentuje dění pomocí memů. V nejnovější kampani se takhle Bílý dům pokouší americké veřejnosti „prodat“ útoky, které vedou Spojené státy spolu s Izraelem vůči Íránu. Záběry na skutečné zbraně a exploze ovšem administrativa USA „smontovala“ dohromady se scénami z Irona Mana, SpongeBoba či videohry Call of Duty. Kritici postupu namítají, že válka přece není akční střílečka.
12. 3. 2026

Grand designérem roku 2025 je Krejčiřík, do Síně slávy vstoupila Eisler

Hlavním vítězem Ceny Czech Grand Design 2025 se stal Jiří Krejčiřík za kolekce svítidel a hudební nábytek. Do Síně slávy vstoupila designérka, architektka a pedagožka Eva Eisler. Celkem jedenáct ocenění, o nichž rozhodli porotci Akademie designu ČR, převzali designéři v pražském Stavovském divadle. V letošním dvacátém ročníku měly ceny podobu pečetních prstenů, které navrhl loňský hlavní vítěz, módní návrhář Jan Černý.
11. 3. 2026

Zajímá nás boj za pravdu, environmentální téma i Gen Z, říká ředitel Jednoho světa

Začíná filmový festival o lidských právech Jeden svět. Po pražské premiéře se přesune do šesti desítek dalších měst po celém Česku. Hlavní soutěžní sekce festivalu letos podle pořadatelů propojují naléhavá svědectví z krizových oblastí s osobními sondami do lidského nitra.
11. 3. 2026
Načítání...