Hudební festivaly žádají změnu grantového systému

Praha - Asociace hudebních festivalů (AHF), mezi jejíž členy patří Pražské jaro, Smetanova Litomyšl nebo Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, žádá změnu grantového systému ministerstva kultury. V protestní nótě zaslané ministryni Aleně Hanákové (TOP 09 a STAN) mimo jiné píší, že „se nejedná o racionální systém splňující ekonomické a společenské požadavky“. Zástupci asociace se zatím marně snaží o jednání s vedením ministerstva, o které údajně opakovaně žádají.

„Napadáme systém jako takový, protože směšuje nesrovnatelné. Je přibližně takový, že paní Nováková z nějakého zámku žádá o podporu dvou koncertů, které nikdy nikdo neviděl, a vedle toho stojí Pražské jaro nebo jiný významný festival,“ zlobí se prezident AHF Jaromír Boháč. Mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková uvedla, že se ministerstvo k protestní nótě dnes nevyjádří, protože ještě na úřad nedorazila.

Pro jednání s vedením ministerstva mají zástupci AHF připravenou modifikaci již existujícího systému podpory symfonických orchestrů a divadel. „Jsou mimo grantový systém a nesoutěží s amatéry. Mají kritéria, podle kterých se hodnotí počet koncertů nebo míra ekonomické samostatnosti,“ uvedl Boháč.

Už před druhým kolem jednání grantové komise vyjádřila AHF nespokojenost se systémem udělování dotací a odeslala návrh, který reflektoval velikost a dobu trvání festivalu, velikost rozpočtu, financování a další kritéria. „Je to důležitější, než jestli na festivalu vystoupí Pavel Haas Quartet nebo Kociánovo kvarteto, protože těžko změříme, kdo hraje lépe a kdo hůře,“ sdělil Boháč.

Studie ekonomického dopadu…

…podle Boháče prokázala, že hudební festivaly mají nejen přínosy společenské a umělecké, ale také ekonomické. Průzkum AHF mezi platícími návštěvníky, kterých bylo v roce 2011 přes 46 tisíc, ukázal, že zde lidé utratili v souvislosti s návštěvou festivalů AHF v ČR více než 104 milionů korun. Díky festivalům přiteklo do centrálních rozpočtů téměř 60 milionů korun.

„Chtěli jsme prokázat, že festivaly nejsou černou dírou, ale odevzdáváme na daních více, než kolik stát investuje do festivalu,“ zdůraznil Boháč s tím, že pořadatelé velkých festivalů klasické hudby nejsou spokojeni s tím, jak se k nim stát chová. Ministerstvo dlouhodobě argumentuje tím, že na získání grantu si žadatelé nemohou činit nárok, a pravidlo, že získání grantu v jednom roce zaručuje jeho zisk i v příštím, neplatí.

Ministerstvo letos udělí oblasti živého umění granty ve výši 91 milionů korun. Na hudbu půjde skoro 50 milionů korun, mezi festivaly dostalo podporu deset z 22 přehlídek. Ministerstvo letos prostředky na granty navýšilo po protestech části kulturní obce. Loni touto cestou dostaly divadelní, taneční, hudební a výtvarné projekty po navýšení 139 milionů korun.

Vydáno pod