Hodina medzi psom a vlkom není pro Richarda Müllera ponurá

5 minut
Rozhovor s Richardem Müllerem o novém albu
Zdroj: ČT24

Mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní údajně vytvářejí umělci svá nejlepší díla, rodí se nejvíce dětí, ovšem také nejvíce lidí umírá. Právě do tohoto magického času zasadil slovenský zpěvák a hudebník Richard Müller svou novou nahrávku. Hodina medzi psom a vlkom ale podle jeho slov nemá být ponurá, přestože vznikla v čase pandemie.

Předchozí nahrávka s názvem 55 byla v Müllerově diskografii první, na níž se autorsky nepodílel. Všechny skladby tehdy napsal Ondřej Brzobohatý. Na novince je Müller výhradním autorem hudby, s výjimkou skladby Anomália od Laca Rychtárika, která vyšla letos v květnu. Teprve pak se Müller rozhodl navázat deskou. 

Pod texty aktuální nahrávky je podepsán Peter Uličný. „Zatím se k tomu moc nemám. I když bych s touto aktivitou nerad skončil, je to spíš otázka budoucnosti,“ odpovídá Müller na otázku, zda se i on sám chystá opět pustit do textů.

Uličnému ale dodával podněty. Například píseň Za všetko môže Keith Richards vznikla poté, co si zpěvák v novinách přečetl, že kytarista Rolling Stones přestal kouřit. V jiné písni se zase objevuje jméno fotografa Jana Saudka, jehož Müller, který sám fotí, obdivuje.

K hodině mezi psem a vlkem, která dala název albu, zpěvák poznamenává: „Líbilo se mi téma s tím spojené, že tehdy okolo nás létá nadpozemská iluze. Údajně mnoho lidí umírá a hodně dětí se narodí. Já například pravidelně vstávám, jdu na wc a pak zase usnu.“

Müller: Ponurosti máme okolo sebe dost, šlo mi o příjemné písničky

Podobný nadhled nechybí ani celé nahrávce. Přestože „předskoskan“ Anomália je poměrně temná a skladby vznikaly v době pandemie, vyznění desky takové být nemá. „Nechtěl jsem dělat ponuré album, ponurosti máme okolo sebe dost. Šlo mi o to, aby to byly lehké, příjemné písničky,“ podotýká Müller.

A dodává, že pokud je opravdu něco zlé pro něco dobré, pak jemu se v časech koronaviru podařilo připravit a vydat vynikající cédéčko. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
před 1 hhodinou

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
10:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 8 hhodinami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 9 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
05:30Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025
Načítání...