Havel a Janžurová převzali čestné občanství Prahy 6

Praha – Čestné občanství Prahy 6 za odvahu, osobní statečnost a umělecký přínos převzal dnes exprezident Václav Havel z rukou starostky této městské části Marie Kousalíkové. Havel, který na ceremoniál přišel v doprovodu své manželky Dagmar, se na veřejnosti ukázal za velkého zájmu médií po delší době. Spolu s ním byla v Břevnovském klášteře oceněna za svůj umělecký přínos herečka Iva Janžurová. Exprezident, spisovatel a dramatik Václav Havel v minulosti v Praze 6 několikrát bydlel. O udělení čestného občanství Havlovi se někteří lidé pokoušeli už od poloviny 90. let.

Havel, jemuž bude letos v říjnu 75 let, se v posledních měsících cítil zesláblý a obtížně se zotavoval z březnového zánětu dýchacích cest. Do Prahy přijel ze své chalupy na Hrádečku, kde trávil léto. Po část ceremoniálu se dnes podpíral hůlkou.

Po převzetí čestného občanství poznamenal, že jej bere jako možnost otevřít důkladnou veřejnou debatu o Praze 6 i o celé metropoli. Obává se totiž o vývoj a další tvář Prahy, která podle něj nemá srozumitelný názor na sebe sama.

Čestné občanství Prahy 6 pro Havla a Janžurovou (zdroj: ČT24)

„Já jsem samozřejmě rád, že jsem čestným občanem všech svých domovů. Jsem čestným občanem svého hlavního domova v Dejvicích a jsem čestným občanem obce Mladé Buky, kam patří náš Hrádeček,“ řekl pak exprezident novinářům. Na otázky k aktuálnímu dění v politice odpovídat nechtěl.

Po ceremoniálu má Havel odjet zpět na Hrádeček, venkovský vzduch mu totiž podle lékařů prospívá, takže tam zůstane asi do poloviny září. Potíže s dýcháním má někdejší prezident dlouhodobě. Prodělal mnoho zánětů a v minulosti navíc rakovinu plic. Trápí ho i jiné zdravotní potíže.

Oblíbená herečka komediálních i vážných rolí Janžurová letos oslavila sedmdesátiny. Od šedesátých let patří „Janžurka“ k nejpopulárnějším českým herečkám. Je dlouholetou členkou Národního divadla. „Je to velké ocenění, akorát doufám, že to nebude příliš zavazující. Ještě hezčí by bylo, kdyby nám radnice Prahy 6 dala divadlo. Vím o vhodném domě na Ořechovce,“ řekla s úsměvem herečka. K tomu Václav Havel dodal, že se na projektu nového divadla s Ivou Janžurovou bude rád podílet – jako kulisák. „Uzavře se tak oblouk mého života,“ završil své vystoupení Havel.

Čestná občanství udílí dejvická radnice od roku 2002, ocenění jim od té doby předává každoročně 4. září při příležitosti Dne Prahy 6. K dosud oceněným lidem patří například generál František Fajtl, generálmajor Antonín Špaček, spisovatel Jiří Stránský, fotbalista Josef Masopust, malíř a grafik Jiří Anderle, herec, textař, básník, výtvarník a šéf divadla Semafor Jiří Suchý, herec a spisovatel Ivan Vyskočil či světově proslulý objevitel účinných léčivých látek Antonín Holý.