Galerie umění v K. Varech představuje nepřetržitý dialog manželů Medkových

Karlovy Vary - Galerie umění představuje ve druhé letošní výstavě výrazné osobnosti moderního českého umění, Mikuláše a Emilu Medkovi. Byli nejenom partnerskou, ale také tvůrčí dvojicí. Expozice Souvislosti, která prezentuje šest desítek obrazů a fotografií, potrvá do 27. dubna.

„Tvůrčí symbióza malíře a fotografky pramenila z hlubokého citového vztahu. Prolínání témat, návraty k nim, vzájemná inspirace, spojitost obsahová nebo formální se u nich objevuje více než často,“ uvedla kurátorka galerie Lenka Tóthová. Dodává, že umělecká i lidská pospolitost se osvědčila například i u Věry a Vladimíra Janouškových, Adrieny Šimotové a Jiřího Johna, Evy Kmentové a Olbrama Zoubka a mnoha dalších. 

Dvojjedinost Emily a Mikuláše Medkových naplňovala obecný zákon tvůrčí dvojice vyžadující, aby žádná z obou individualit nepodlehla druhé a aby se vzájemně inspirovali. Bytostná sounáležitost a společná výtvarná aktivita doprovázela manžele po celý život a u Emily pokračovala i po smrti Mikuláše.

Mimořádná intenzita silné sounáležitosti mezi Mikulášem a Emilou Medkovými je podle Tóthové patrná už v nejstarších aranžovaných fotografiích Emily. Tehdy oba umělci velmi úzce spolupracovali na vzniku několika fotografických cyklů námětově i realizačně. „Některé motivy z těchto fotografií se staly společnými symboly individuální tvorby a objevují se i na známých obrazech Mikulášova surrealistického období,“ řekla. 

Výstavní soubor Souvislosti sice nepředstavuje retrospektivu nebo výběr
nejlepších děl, odkrývá však nesmírně zajímavý tvůrčí dialog obou autorů a v tom tkví jeho neobvyklost. Výstavu začal připravovat Antonín Hartmann, nejbližší rodinný přítel Medkových. Po jeho smrti expozici dokončily Eva Kosáková-Medková, dcera autorů, a Eva Neumannová. Doprovází ji katalog obsahující jak odborné texty, tak i bohatou obrazovou a textovou dokumentaci. 

Emila Medková (1928 až 1985) patřila mezi nejvýznamnější české fotografy druhé poloviny 20. století. Studovala Odbornou školu fotografickou v Praze, poté pracovala jako fotografka v několika institucích. Reprodukovala všechna díla svého manžela i jeho přátel-malířů. Její volná tvorba byla bezprostředně spjata se surrealismem. Své náměty nacházela především v Praze, nafotila však i obsáhlé soubory v Paříži (1966) a Itálii (1967). 

Mikuláš Medek (1926 až 1974) je jedním z nejvýznamnějších představitelů
moderního malířství 20. století. Vnuk Antonína Slavíčka, syn generála
Rudolfa Medka a bratr Ivana Medka absolvoval Střední grafickou školu. Po komunistickém převratu byl z dalších studií vyloučen. Pracoval jako pomocný dělník, živil se drobnou grafikou nebo restaurováním. Až díky uvolnění politické atmosféry v 60. letech se uskutečnila jeho první výstava.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...