Forman pustil českého filmaře do soukromí

Praha - Za dokumentární vyprávění s emocemi označuje režisér, scenárista a producent Miloslav Šmídmajer svůj celovečerní dokument Co tě nezabije…, ve kterém zachytil život oscarového režiséra Miloše Formana. Před kamerou měl už potřetí tvůrce, který zažil obě totality, ztratil rodiče, emigroval, vždy toužil uspět a být svobodný. Slavný filmař mu vyšel vstříc a otevřeně hovořil o svém soukromí i filmové kariéře. Snímek přijde do kin 8. října, vznikne i jeho rozšířená čtyřdílná televizní verze.

Šmídmajer pracoval na snímku posledních pět let, natáčel v New Yorku, Los Angeles, Connecticutu, Madridu, Valencii, Paříži, ale i v Praze, Terezíně, Náchodě, Poděbradech a Starých Splavech. Hovoří v něm také scenárista Jean-Claude Carriére, producenti Paul Rassam a Saul Zaentz, herec a producent Michael Douglas, Formanovi příbuzní a přátelé včetně slavných herců z neméně slavných filmů.

Šmídmajer o hereckých hvězdách:

„Annette Beningová přijela sama, usměvavá, žádný velký make-up. F. Murray Abraham nás pozval do divadla i domů. Dvojnásobný host karlovarského festivalu Woody Harrelson byl samá legrace a hned říkal agentce, ať zase naplánuje návštěvu České republiky. Najednou nebyl problém stisknout si ruku s Michaelem Douglasem a Catherine Zetou-Jonesovou. Tyhle dveře otevírá jméno Miloše Formana, jinak jsou neprodyšně uzavřené.“

O Formanovi Šmídmajer točil poprvé už v roce 1990. "V prvním dokumentu Drž se toho snu jsem vyprávěl o Formanově kariéře, jeho filmech a příbězích, které ji doprovázely. A jako fórek jsem využil Formanova cyklistického putování z Paříže do Karlových Varů na festival. Ve druhém snímku Chuť slávy jsem se o šest let později zajímal o jeho smolná léta mezi snímky Valmont a Lid versus Larry Flynt," uvedl Šmídmajer. Nyní se zaměřil na Formanovo zázemí, jeho zkušenosti a to, proč inklinoval k některým tématům a některé filmy zkrátka natočit musel. Nitky k novému projektu začal spřádat už v roce 2002, kdy ve Stavovském divadle v Praze měla premiéru režisérská verze Amadea.

K filmům oscarového tvůrce má Miroslav Šmídmajer vřelý vztah: „Jsou lidské, mají silnou myšlenku, herci jsou pravdiví, příběh je znamenitě načasován, poutavě vyprávěn a má myšlenkový i emocionální přesah. Jako první jsem viděl Lásky jedné plavovlásky a smál se nahlas. Podobně u Černého Petra. Pak jsem viděl Přelet nad kukaččím hnízdem v NDR. S kolegyněmi z fakulty jsme šli a nejméně deset minut nikdo nepromluvil, jak jsme byli dojati. Vlasy jsem poprvé viděl v letním kině v Maďarsku - anglicky s maďarskými podtitulky - a zažil jsem s jinými lidmi to samé,“ říká režisér, který právě získal práva na vydání DVD prvního Formanova amerického filmu Taking off.

  • Miloš Forman autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/599/59839.jpg
  • Lásky jedné plavovlásky zdroj: www.csfd.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/616/61583.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
09:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025
Načítání...