Filmoví školáci opouští lavice, s cenou odjíždí Allan Starski

Uherské Hradiště – V Uherském Hradišti vrcholí devětatřicátý ročník Letní filmové školy; na závěr týdenního festivalu si výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezme Allan Starski, držitel Oscara za výpravu Schindlerova seznamu režiséra Stevena Spielberga.

Scénograf Starski má za sebou spolupráci s hvězdnými polskými režiséry, jako byli Roman Polański, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Kieślowski či Andrzej Wajda; stojí za vizuální stránkou Olivera Twista i slavného Pianisty popisujícího osudy Varšavy v čase 2. světové války. „Cítím se být umělcem, ale v mé profesi je hodně dělnického,“ řekl ke své profesi sám oscarový výtvarník, kterého v závěru festivalu výroční cenou odměnila Asociace českých filmových klubů.

Právě filmovým klubům, fenoménu tuzemských kin, byl věnován i předposlední den uherskohradišťské školy. Asociace českých filmových klubů (AČFK) totiž slaví padesáté narozeniny a popularita alternativních projekcí, které se vymezují vůči hollywoodské produkci v multiplexech, v posledních letech výrazně roste. Podle ředitelky AČFK Radany Korené funguje první filmový klub už i v multiplexu. Po celém Česku dnes existuje 120 klubů s členskou základnou čítající na 20 tisíc diváků.

Nová klubová sezona začne po prázdninách a nabídne i digitálně restaurovaný snímek Všichni dobří rodáci režiséra Vojtěcha Jasného, který se poprvé představil právě v Hradišti. Jasnému totiž letošní Letní filmová škola věnovala reprezentativní retrospektivu, zaměřenou především na filmy natočené po odchodu z Československa v roce 1970.

Letní filmová škola se letos musela obejít bez třímilionové státní dotace, na kvalitu filmové přehlídky se to ale nijak nepodepsalo. Organizátoři úspory vyřešili tím, že filmy nepromítali ve velké sportovní hale, ale v menších sálech. Celkem se na plátně objevilo na 200 filmů, které zhlédlo bezmála pět tisíc akreditovaných návštěvníků festivalu. „Náš návštěvník je vnímavý, bystrý a chytrá. Kromě toho, že se naučí film vnímat jinak než hltavě a komerčním způsobem, pozná i zákulisí filmu,“ říká k profilu LFŠ její ředitelka Radana Korená.

Specifikem letní filmové školy, které ocenil i Starski, je pak úzký kontakt diváků a hostujících tvůrců. „Naši hosté jsou velice mile překvapeni už po prvních hodinách strávených s diváky. Je to pro ně unikát, protože navštěvují velké světové festivaly a takové úzké sepjetí s diváky a přímou odezvu, jakou dostávají u nás, nedostávají na celém světě,“ dodává Korená.

Vydáno pod