Festival japonského filmu otevře Čáslavská, Hašek i Šporcl

Praha - Co mají s Japonskem společného Věra Čáslavská, Dominik Hašek nebo Pavel Šporcl? Slavná gymnastka a neméně populární hokejový brankář jsou symboly českých olympijských úspěchů v Japonsku a houslista Šporcl je velvyslancem dobré vůle pro Rok výměny mezi zeměmi visegrádské čtyřky a Japonskem. Všichni tři pak v pražském kině Lucerna dnes večer otevřou sedmý ročník festivalu japonského filmu a kultury Eigasai, který potrvá do 28. ledna a uvede šestnáct celovečerních snímků i řadu doprovodných akcí.

„Primárním cílem našeho festivalu není prezentovat nejžhavější novinky, které se i bez našeho přispění na mnohdy bezradné konzumenty valí ze všech stran, ale především běžnému přemýšlivému divákovi poskytovat záchytné body, jež by mu pomohly v oceánu japonské kinematografie a kultury vůbec se smysluplně orientovat,“ charakterizují dramaturgii festivalu organizátoři.

Letošní již sedmý ročník festivalu japonského filmu a kultury Eigasai vedle filmů nabídne i zajímavý doprovodný program, ve kterém nechybí japonské divadlo, hudební happening s bubny, dílny tradičních japonských výtvarných disciplín či trénink bojových umění nindžů. Jádro programu tvoří dva vyhraněné tematické okruhy – a sice Shinobi (ninja) a jeho obraz v japonském filmu (od kultovní klasiky po animovanou tvorbu) a Olympijské Japonsko, Japonci a sport (od uměleckých dokumentů po originální komedie).

Festival japonského filmu a kultury / Eigasai 22. 1. - 28. 1. 2014 Praha
Zdroj: ČT24/Eigasai

Druhé z témat bylo zvoleno především v souvislosti s padesátým výročím legendární tokijské olympiády v r. 1964, jedné ze zásadních přelomových událostí v dějinách poválečného Japonska.

Podrobný program festivalu naleznete zde.

Jednotícím mottem pro letošek je slogan: „Vykročme vstříc nepravděpodobnému“, takže filmy zařazené do programu se z různých úhlů zabývají mimořádnými schopnostmi lidí. K vidění bude i japonský dokument Tokijská olympiáda, který obsahuje i záznam legendárního výstupu Věry Čáslavské na kladině.

Festival japonského filmu a kultury / Eigasai 22. 1. - 28. 1. 2014 Praha
Zdroj: ČT24/Eigasai

Ředitel festivalu Robin Šóen Heřman v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že v Japonsku bývá uváděno víc domácích filmů než zahraničních. Například za loňský rok tam bylo natočeno okolo 400 filmů, což je dlouhodobý průměr, to lze kvalifikovat jako značný úspěch filmovému průmyslu v Japonsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
před 11 hhodinami

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
před 17 hhodinami

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizovánopřed 17 hhodinami

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
4. 4. 2025
Načítání...