Evropský program učí děti dívat se na filmy nejen očima, ale i hlavou

3 minuty
S filmovou výchovou pomáhá učitelům projekt CinEd
Zdroj: ČT24

Děti znají pohádky i hollywoodské animované snímky, málokdy ale dovedou filmy analyzovat. Ukázat, že film je víc než jen zábava, se snaží mezinárodní projekt CinEd založený francouzskými filmovými experty. Zapojilo se do něj devět evropských zemí, včetně Česka. Učitelům poskytuje ucelenou metodiku, jak žákům snímky – včetně těch náročnějších – co nejlépe zprostředkovat.

„Česká republika zatím nabízí ve školách možnost učit filmovou výchovu jako nepovinný předmět, nemáme ale didaktiku oboru,“ zhodnotila výuku o filmu na základních a středních školách Tereza Csesany Dvořáková z programu CinEd.

Mezinárodní program filmové výchovy chce možnosti učitelů v této oblasti rozšířit. K využití nabízí pro děti od 6 do 19 let patnáct snímků. Zastupují kinematografii partnerských zemí projektu, jejichž počet se stále rozšiřuje. K Česku, Bulharsku, Finsku, Francii, Itálii, Portugalsku, Rumunsku a Španělsku tak nově přibyla Litva.

Od Modrého tygra po Bláznivého Petříčka

Nejmladší zájemci o film se tak v evropských školách mohou seznámit třeba s českým rodinným filmem Modrý tygr z roku 2012 nebo s výrazně starším portugalským příběhem o dětském soupeření Aniki Bóbó. Starší studenti mohou zase rozebrat například Muže bez minulosti finského režiséra Akio Kaurismäkiho. 

Aniki Bóbó (1942, režie: Manoel de Oliveira)
Zdroj: CinEd

Za čtyři roky fungování v Česku se do projektu zapojilo sto čtyřicet učitelů. Mezi nimi Ivana Lipovská z Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. O filmech učí už dvacet let, donedávna si ale podklady musela hledat sama z různých zdrojů.

„Začínáme od sekundy s filmy pro děti a skončit můžeme u Godardova Bláznivého Petříčka. Byly určité pochybnosti, jestli ho studenti zvládnou, nebo ne. Někteří na něm byli třikrát.“ Podle Ivany Lipovské tak není třeba mladé diváky podceňovat, děti prý dokážou chápat i velmi nároční filmy.

Děti mají formulovat vlastní názor

Program CinEd studenty učí nevnímat film jen očima, ale také o tom, co vidí, přemýšlet. „Snažíme se, aby formulovali vlastní názor. Nic, co vyjádří, není špatně. Není to okleštěný přístup tradičního školství,“ podotýká koordinátorka projektu Eva Paroulková.  

Děti filmová výchova inspiruje i k vytváření vlastních krátkých filmů. A zvyšuje zájem o studium na filmových školách. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
před 56 mminutami

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
před 2 hhodinami

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje, a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 9 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 10 hhodinami

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
včera v 17:19

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
včera v 11:22

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizovánovčera v 11:16

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025
Načítání...