V 68. ročníku Eurovize zvítězilo Švýcarsko. Reprezentoval jej zpěvák a rapper Nemo s písní The Code o cestě k poznání sebe sama jako nebinárního člověka. Skladba kombinovala prvky žánrů drum and bass, opery, rapu a rocku. Na druhém místě skončilo Chorvatsko a třetí byla Ukrajina. Česko se zpěvačkou Aiko se do finále nedostalo. Událost ve švédském Malmö poznamenaly protesty proti izraelské účasti v soutěži kvůli válce v Pásmu Gazy.
Eurovizi ovládl švýcarský Kód
„Strašně moc děkuji,“ řekl čtyřiadvacetiletý Nemo po vyhlášení výsledků. „Doufám, že tahle soutěž dostojí svého slibu a bude se i dál zasazovat o mír a důstojnost pro každého člověka,“ dodal vítěz, který porazil finalisty ze 24 zemí a při finálovém večeru, jenž se podle plánu protáhl ze soboty až do nedělních ranních hodin, vystupoval pro 180 milionů diváků z celého světa. Eurovize se letos zúčastnilo 37 zemí.
Nemo za úspěch pro svoji zemi získal ocenění – skleněný mikrofon –, které však podle záběrů na sociálních sítích nedopatřením rozbil při oslavách vítězství na pódiu. „Neprolomil jsem jenom kód, ale podařilo se mi zlomit i trofej. A taky jsem si zlomil palec,“ glosoval Nemo na tiskové konferenci po skončení soutěže a odkázal se přitom na svoji vítěznou píseň The Code (Kód). „Ale dostal jsem novou, technicky vzato mám teď dvě,“ dodal hudebník.
Fanoušci Švýcarska v noci na neděli neoslavovali jen v Malmö, ale i ve švýcarských ulicích, píše web stanice BBC, který sdílel fotografie z Bielu, jednoho z měst, kde se konalo venkovní promítání a následné oslavy vítězství.
Reprezentantka Česka Aiko, vlastním jménem Alena Shirmanova, se s písní Pedestal nedostala přes semifinále. Česká porota svých dvanáct bodů udělila ukrajinskému duu Jerry Heil a Alyona Alyona.
Kontroverzní vyloučení a protesty
Tradičně pompézní hudební přehlídku kromě slávy, kouřových a světelných efektů doprovodilo několik kontroverzních událostí. Jen několik hodin před zahájením finále byl vyloučen zástupce Nizozemska, zpěvák Joost Klein, podle agentury AP kvůli vyšetřování incidentu, které vede švédská policie na základě stížnosti ženské členky produkčního týmu.
V hostitelském městě Malmö se rovněž konaly avizované protiizraelské protesty kvůli válce v palestinském Pásmu Gazy, která začala loni 7. října teroristickým útokem Hamásu na Izrael. Mnozí demonstranti nesli palestinské vlajky a transparenty s nápisem „Eurovize spojená genocidou“ v narážce na slogan soutěže „Spojeni hudbou“, píše agentura Reuters.
Finálové vystoupení izraelské zpěvačky Eden Golanové se obešlo bez větších potíží, ačkoliv z hlediště se kromě potlesku a jásotu ozývalo i nesouhlasné bučení, stejně jako když verdikt izraelské poroty oznamovala přes vzdálené připojení zástupkyně Izraele. Golanová obdržela od mezinárodních porotců 52 bodů a průběžně se umístila na dvanácté příčce, po přičtení hlasů diváků, kterých získala druhý nejvyšší počet, Izrael poskočil na celkové páté místo.
V hlasování veřejnosti zvítězilo Chorvatsko se 337 hlasy, Izrael byl druhý s 323 a Ukrajina třetí s 307. Švýcarsko obdrželo 226, zvítězilo však s celkovými 591 dohromady s hlasy mezinárodních porot. Británie byla jedinou zemí, která nedostala žádné hlasy veřejnosti.
Příští ročník Eurovize se bude konat v letošní vítězné zemi, tedy Švýcarsku.