Praha – Jeden z nejvýraznějších filmařů světa Emir Kusturica přijel do Prahy zahájit výstavu prací černohorského malíře Voja Staniče. Pětadvacet umělcových pláten, která se do Prahy přesunula z Ruska, bude k vidění v pražské galerii Dea Orh, a to pouhých sedmnáct dní. Kusturica se tak díky svému příteli Staničovi vrátil do Prahy po dlouhých šestnácti letech, které uplynuly od doby jeho studií na pražské FAMU.
Emir Kusturica plachtí na snech
Emir Kusturica
se narodil v Sarajevu. Je držitelem dvou Zlatých palem z Cannes za filmy Otec na služební cestě (1985) a Underground (1995), který točil v Praze. Získal Stříbrného medvěda z Berlína za film Arizona Dream (1993). V roce 1989 vyhrál v Cannes cenu za režii za film Dům k pověšení a v roce 1998 uvedl v Benátkách snímek Černá kočka, bílý kocour, za který dostal Stříbrného lva.
Před vernisáží výstavy s názvem „Plachtění na snech“ se tento srbský režisér, producent a hudebník, který o umělci a svém příteli připravuje dokument, setkal s novináři a Staniče označil za jednoho z nejlepších současných malířů. Vystavoval v Londýně, Berlíně, Benátkách, Monaku, Oslu a dalších evropských městech. Jeho obrazy byly teď v Moskvě, po Praze se představí v Pekingu. „Do Prahy jsem přijel rád. Během těch let, co jsem tu nebyl, se hodně změnila k lepšímu. Je to vlastně taková nová stará Praha a já přijel kvůli člověku, který má rád moje filmy,“ poznamenal Kusturica. Potvrdil tak, že nezapomněl mluvit česky, i když poté sklouzl do angličtiny. Staniče, který je pro něj velkou inspirací, omluvil. Je mu už 86 let a nerad cestuje.
Vojo Stanić
Černohorský umělec přes půl století žije a pracuje v přístavním městě Herceg Novi u Jaderského moře. Ze svého okna pozoruje každodenní život svých sousedů a tento mikrokosmos života se směsí emocí a vlastností, jako jsou láska, touha, radost, obava, údiv či žárlivost, zachycuje ve svých obrazech.
V galerii Dea Orh v pražské Kozí ulici mu dělala společnost živá husa, která k balkánskému venkovu, Staničovým obrazům a Kustoricovým filmům neodmyslitelně patří. Staničovy obrazy mají příchuť slunce, moře a jemného, místy lehce surrealistického humoru. Maluje to, co vidí ze svého bytu. U Jadranského moře žije a pracuje víc než půl století. „Já si myslím, že umění se odlišuje od neumění v metafoře. Ti, kteří mohou metaforicky vyjádřit věci, jsou umělci, a on to dělá opravdu neuvěřitelně, vidí skrz okno na ulici a vidí nadrealismus,“ přibližuje tvorbu svého přítele a krajana Emir Kusturica. Stanić ho inspiroval třeba ve filmu Černá kočka, bílý kocour.
Na začátku příštího roku chce začít Kusturica točit o Staničovi dokument, premiéra je plánovaná na konec roku 2011. V současné době připravuje snímek o životě mexického bojovníka Pancha Villy. „Doufám, že roli přijme Johnny Depp,“ podtrhl Kusturica. Do hlavní ženské role velkofilmu o revoluci, lásce a přátelství chce obsadit Salmu Hayekovou. Jeho dalším projektem by mohl být snímek podle Dostojevského povídek.
Kusturica je i spoluautorem knihy o Staničově díle. Věří, že nejdůležitějším na jeho umění je schopnost proměnit jednoduchost života v mýtus. Svět, který vnímá, se podle něj skládá z jednoduchých scén odrážejících všední život. Přesto je to v jeho deformovaném zrcadle přenášeno do neobvyklých obrazů.
Výstava černohorského umělce Voja Staniče potrvá v galerii Dea Orh do 29. listopadu.
- Dílo Voja Staniče z expozice Plachtění na snech zdroj: Galerie Dea Orh http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2098/209797.jpg
- Emir Kusturica zahájil výstavu svého přítele a krajana Voja Staniče autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2098/209752.jpg
- Obraz Voja Staniče z expozice Plachtění na snech zdroj: Galerie Dea Orh http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2098/209793.jpg