Divadla mění program v souvislosti se státním smutkem

Praha – Divadelní obec velmi silně prožívá odchod Václava Havla, neboť byl jedním z nejvýznamnějších divadelníků v dosavadní historii českých divadel. Jako jeden z mála dramatiků české divadlo proslavil po celém světě. Všechna divadla v České republice proto reagují na vyhlášení státního smutku a přistoupila na změny v repertoáru v následujících třech dnech. O některých detailech doprovázejících změny přišel do studia ČT24 informovat předseda Asociace profesionálních divadel Jan Burian.

„Česká divadla pochopitelně na tuto událost reagují, v každém z nich je příslušná výzdoba, ve většině z nich jsou kondolenční knihy. Před představením budou lidé vyzváni k minutě ticha, s výjimkou Dejvického divadla, kde minuta ticha proběhne po představení, neboť jejich inscenace začíná už při vstupu prvního diváka, takže tam nikde není prostor, kdy by se dala minuta ticha zorganizovat,“ informoval Burian. 

Zároveň upozornil, že přístup k vyhlášení národního smutku závisí na lokálních podmínkách. Některá divadla nehrají, někde se přesunuly premiéry, jinde se změnil program, nikde se nebudou hrát komedie ani bulvární repertoár. Představení pro děti se z větší části neruší. V některých divadlech se připravují speciální večery, např. v Chebu bude probíhat čtení z her Václava Havla a i jiná divadla chystají podobná představení.

7 minut
Rozhovor s Janem Burianem
Zdroj: ČT24

Režisér Jan Burian dále zavzpomínal i na osobní setkání s Václavem Havlem. „Režíroval jsem tři Havlovy hry a dvě z toho v Plzni. S Václavem Havlem jsme věci konzultovali poměrně podrobně. Byly to pro mne jedny z nejzajímavějších okamžiků v mé divadelní kariéře. Jeho vystoupení ve hře Odcházení v plzeňské inscenaci, kde prostřednictvím videa i vystupoval, máme pečlivě archivováno,“ uzavřel rozhovor, v němž pak ještě doporučil, aby se případní diváci večerních představení o změnách informovali vždy v konkrétním divadle, buď prostřednictvím internetu, nebo přímo v divadle.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ruský útok zranil desítky lidí v Charkově, v Oděse zasáhl historické centrum

Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý dronový útok na jihoukrajinskou Oděsu, přičemž poškodilo civilní infrastrukturu a architektonické památky v historickém centru, které je pod ochranou UNESCO. Uvedly to místní úřady. Nejméně čtyři lidé utrpěli zranění. Více než čtyřicet zraněných včetně šesti dětí hlásí Charkov, na který okupanti svrhli během dne letecké pumy. Sedm lidí zranili Rusové také při útoku na Čerkasy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Expo 2025 v Japonsku hostilo Český národní den

Světová výstava Expo v Ósace ve čtvrtek hostila Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastnil prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, prohlásil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
23. 7. 2025

V nové pohádce může být princezna stokrát jinak

Nový pohádkový příběh podle knihy Tomáše Belka se točí mimo jiné na zámku v Náchodě. Film Princezna stokrát jinak vstoupí do kin v lednu příštího roku.
23. 7. 2025
Načítání...