Designblok doprovází luxus

Praha - Přes čtyřicet designérských studií, pětapadesát módních návrhářů a značek a téměř devět desítek interiérových firem se představí na přehlídce Designblok. Čtrnáctý ročník týdne designu s novým podtitulem Prague Design and Fashion Week začíná 1. října a potrvá týden.

Součástí akce je i Designblok Premier Fashion Week, který opět přinese autorskou českou i zahraniční módu v kontextu celého životního stylu. K nejvýznamnějším zahraničním hostům patří španělská designérka žijící v Itálii Patricia Urquiolová a galeristka Rossana Orlandiová, obě vystoupí také na přednáškách určených veřejnosti.

Tématem hlavní doprovodné výstavy kurátorů Jany Zielinski a Jiřího Macka je luxus. Pocitová výstava je postavena na abstraktním konceptu světla a projekcí, které natočil filmový režisér Tomáš Luňák. „Je to něha, spontaneita, čas, ticho a dobro… Výstava má sloužit k zastavení. Designblok je plný věcí. Jsou tu nové kolekce, produkty, novinky… Naopak naše výstava Luxus by měla sloužit k tomu, aby se člověk zastavil, možná chvíli ztišil a začal uvažovat, co pro něj luxus znamená,“ přeje si kurátorka Zielinski, která je i ředitelkou Designbloku.

  • Z kolekce značky Spijkers en Spijkers zdroj: Desigblok
  • Emagame - limitovaná edice nábytku pro panenky zdroj: Designblok

Designblok se uskuteční na 58 místech po celé Praze a nabídne 145 společenských akcí. Hlavní výstavní prostory jsou letos umístěny ve starých palácích v centru metropole, pořadatelé tak chtějí konfrontovat historické prostory se současným designem.

První čistě interiérové superstudio se nachází v Kafkově domě nedaleko Staroměstského náměstí. Druhé superstudio v Clam-Gallasově paláci je zaměřeno na koncepční výstavy významných osobností, které letos na Designblok přijely. Třetí, největší superstudio s podtitulem Openstudio čili Laboratoř designu nahlíží do budoucnosti designu. Představí například milánský design, školní ateliéry, mladé návrháře a šperkaře.

Nové autorské módní kolekce v kostele sv. Šimona a Judy předvedou od čtvrtka do neděle nejvýznamnější čeští návrháři, například Klára Nademlýnská, Liběna Rochová, Hana Zárubová nebo Denisa Nová i slavný americký designér Jeremy Scott, jenž navrhuje excentrické kolekce pro značku Adidas.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel Sonny Rollins, poslední velká osobnost zlaté éry jazzu

Zemřel americký jazzový saxofonista Sonny Rollins. Bylo mu 95 let. Agentura AFP Rollinse označila za poslední velkou osobnost zlatého věku jazzu a doplnila, že jeho dílo bylo bouřlivé i meditativní.
před 6 hhodinami

Reportéři ČT nahlédli do originálu Máje. Po staletí patří jedné rodině

V dubnu uplynulo sto devadesát let od vydání lyrickoepické skladby Máj. Hodnota originálu, psaného rukou Karla Hynka Máchy, se podle odborníky nedá penězi vůbec vyčíslit. Rukopis vlastní téměř celou dobu rodina Krouských. Jak se Máj podařilo po staletí uchovat v soukromých rukou, zmapoval David Vondráček v pořadu Reportéři ČT.
před 9 hhodinami

Zlatou palmu v Cannes získalo drama Fjord, Velkou cenu poroty má Minotaur

Zlatou palmu, hlavní cenu 79. ročníku filmového festivalu v Cannes, získalo drama rumunského režiséra Cristiana Mungia Fjord, informují agentury AFP a DPA. Velkou cenu poroty si odnesl Minotaur Andreje Zvjaginceva, ruského tvůrce žijícího v exilu.
23. 5. 2026Aktualizováno23. 5. 2026

VideoNedostatek herců z řad menšin v Česku trápí filmaře. Lákají je proto příplatky

V Česku vzniká stále více seriálů pro globální publikum, které točí streamovací platformy jako Netflix nebo Amazon. Ty vyžadují diverzitu v obsazení, jenže sehnat různá etnika třeba do komparzu bývá v Česku problém. Agentury tak motivují možné kandidáty takzvaným etnickým příplatkem. „Myslím, že není úplně dobré tomu říkat etnický příplatek, to je nešťastné. Zavdává to podnět k diskuzím, zda se nejedná o diskriminační jednání, ale obecně vzato si myslím, že ne,“ komentuje to právník Petr Ostrouchov. Agentura Casting – Barrandov poznamenala, že nejde o český vynález, ale o globální průmyslový standard, který reaguje na místní demografii.
22. 5. 2026

Kdože? Do názvů kapel se dostala dědova známá, tělocvikář i pes

Zpráva o tom, že ve věku devadesáti pěti let zemřela Gretna Van Fleetová, by si místo v agentuře AP nejspíš nevysloužila, kdyby se podobně jako nebohá dáma nejmenovala i americká kapela. Rockeři z Greta Van Fleet (oproti nebožce bez „n“) jméno ničím slavné seniorky prostě jen zaslechli a přišlo jim jako dobrý nápad pro název. Obdobným způsobem se jména skutečných osob ocitla na plakátech i dalších hudebních skupin.
22. 5. 2026

Video„Lidé se nemění,“ říká Radůza k singlu o současné době

Ikonické postavy popkultury i nadčasové hodnoty víry, naděje a lásky mohou posluchači najít v novém singlu písničkářky Radůzy Jako bych žil v traileru. Má být osobní výpovědí o době, v níž žijeme. „Zaměřuju se na to, co mi připadá – mírně řečeno – zvláštní. Povrchnost, to, že zlo má krátkodobě mnohem větší efektivitu než dobro, které dlouho na něčem pracuje. Že se lidé stále honí za pozlátkem. Ale to tak bylo vždycky, lidé se nemění,“ uvedla Radůza ve Studiu 6 k nové písni. Kromě silného textu zaujme i videoklipem vytvořeným pomocí umělé inteligence.
22. 5. 2026

„Zlato, jak to rozvinout?“ Polská nobelistka překvapila přiznáním, že se radí s AI

Do debat o využívání umělé inteligence (AI) v psané tvorbě nečekaně přispěla nositelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková. Polská spisovatelka totiž prozradila, že se při psaní radí s generativním modelem umělé inteligence.
21. 5. 2026

Mandalorian a Grogu vrací po letech do kin Hvězdné války

Filmová sága Hvězdné války se po sedmi letech vrací na plátna kin. Tentokrát v podobě dobrodružství maskovaného lovce odměn Mandaloriana a jeho zeleného společníka Grogua, tedy bez rytířů Jedi a světelných mečů. Nový snímek oddělený od hlavní dějové linie série cílí především na mladší diváky.
21. 5. 2026
Načítání...