Dan Brown: Věda a víra vyprávějí ten samý příběh

Návod na bestseller? Zajímavý padouch, dobrý vydavatel a brzké vstávání. Alespoň v případě amerického spisovatele Dana Browna tenhle recept funguje. Ve světě se prodalo přes 200 milionů výtisků jeho knih, i když napsal „jen“ šest titulů. Bestsellerové ingredience prozradil v pořadu Na plovárně, kde byl hostem Marka Ebena.

„Má velký smysl pro humor a systematičnost, se kterou přistupuje ke svému psaní, je fascinující. Už jen to, že začíná psát někdy kolem šesté ráno a to už má za sebou procházku lesem. A pečlivost při všech historických rešerších je obdivuhodná,“ prozradil Eben své dojmy z autora několika světových bestsellerů.

Brown věří, že čím rychleji se bez zbytečného zdržování dostane z postele k psacímu stolu, tím lépe pro jeho příběhy, protože mu to umožní zůstat ve snovém rozpoložení mysli. Poslední tři roky strávil rána v pekle při psaní románu Inferno, který ho prý z jeho dosavadních knížek nejvíce pohltil.

Na scéně se v něm opět objevil harvardský symbolista Robert Langdon. Poprvé se s ním čtenáři seznámili v knize Andělé a démoni (2000). O tři roky později přispěl k úspěchu Šifry mistra Leonarda (také Da Vinciho kód), která z Browna udělala celosvětově známého spisovatele. Do řešení záhad navzdory nebezpečí se Langdon pustil ještě ve Ztraceném symbolu (2009). Přesto není Brownovou nejoblíbenější postavou. „Nejtvořivější prvek románu je padouch. Co na něm je, že je z Langdona hrdina? Pro mě je zcela zásadní, pokud má být kniha dobrá, mít plnohodnotného, zajímavého padoucha,“ svěřil se.

Dan Brown / Inferno
Zdroj: ČT24/Gettyimages/Isifa

Kromě padouchů spojuje jeho tituly také napětí, zájem o záhady a jejich propojování s přísně vědeckým světem. Tato dvojakost provází Browna podle jeho slov od dětství v umělecko-matematické rodině. „Od matky jsem se dozvěděl o Adamovi a Evě, od otce o kosmologii a velkém třesku. Ptal jsem se, který z těch příběhů je vlastně pravda,“ popsal Brown jeden z podnětů, které ho dovedli až ke spisovatelství a tématu jeho knih.

„Přiklonil jsem se na stranu vědy. A paradoxně, čím víc se zabýváte vědou, tím je věda duchovnější. Z fyziky je metafyzika, z čísel se stávají imaginární čísla. A kruh se uzavírá. Tak jsem se rozhodl i napsat knihy, kde věda a víra jsou jen dva různé jazyky, jimiž se pokoušíme vyprávět ten samý příběh. Pokoušíme se vysvětlit to, co je božské, a lidskou zkušenost ze dvou různých hledisek,“ domnívá se.

Psaní, i vzhledem k tématům, která si vybírá, je pro něho učením, a učení, které jeho otec spojoval s příběhy, považuje prý za zábavu. Oboje chce dopřát i svému čtenáři. „Mé knihy jsou zaškatulkované jako thrillery. Ale věřím, že průměrný čtenář, když knihu zavře, se něco dozvěděl, zjistil něco o filozofii, něco z vědy, možná se trochu zasmál a možná byl dojatý. Myslím, že tak je třeba lidi bavit, měnit stav jejich nálady - každá dobrá hra, každý dobrý film dělá to samé,“ říká.

Poslechněte si celý rozhovor s Danem Brownem:

27 minut
Dan Brown: Pro dobrou knihu je důležitý padouch
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 7 hhodinami

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025
Načítání...