České známky na motivy Shakespeara ocenili v Itálii

2 minuty
Známky se Shakespearem české grafičce vynesly ocenění
Zdroj: ČT24

Česká grafička Marina Richterová vyhrála Mezinárodní cenu za filatelistické umění, která se udělovala v italském Asiagu. Výtvarnice vytvořila pro Českou poštu aršík na motivy postav z děl Williama Shakespeara.

Českým známkám porota cenu udělila podle svého vyjádření za „bohatou, vyčerpávající a originální prezentaci Shakespearova díla“. Autorka na aršíku připomíná některé ze slavných postav na pomezí komedie a tragédie, ale také některá témata, prostředí a postavy alžbětinského divadla.

„I ve známkové tvorbě platí, že je mnoho povolaných a málo vyvolených. A Marina Richterová rozhodně patří mezi ty vyvolené. Její Shakespearův aršík jednoznačně v mezinárodní tvorbě vyčnívá,“ míní znalec z oboru filatelie František Beneš.

Richterová tvořila mimo jiné také známky pro městský stát Vatikán. Při tvorbě známek k poctě Shakespearovi se inspirovala kresbami s fragmenty ručně vyřezávané koláže. Spolupracovala také s českým shakespearologem Martinem Hilským.

Pozadím děje je kulisa gotizujících oken s trojlístky odkazující na dobu, do které Shakespeare zasadil hry Král Lear, Romeo a Julie nebo Macbeth. „Nejvíce mě oslovují tragédie,“ přiznává grafička. Tragické postavy podle ní nastolují základní otázky týkající se cti, msty i odpuštění.

Emisi Shakespearovy hry vydalo ministerstvo průmyslu a obchodu loni v září, a to v počtu 24 tisíc kusů, v prodeji je jich už jen patnáct set.

Mezinárodní cenu za filatelistické umění získal aršík České pošty společně s vánoční známkou z Lucemburska. Ta zobrazuje tajícího sněhuláka, který se marně ukrývá pod deštníkem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 16 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 21 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...