Byl jednou jeden dům: Langhans Praha

Praha – Jak šly dějiny kolem domu ve Vodičkově ulici č. 37 a jakými prošel proměnami, dokládá nejen prostřednictvím dobových snímků výstava s názvem LANGHANS PRAHA / Od roku 1880 / Jedno jméno, jedno místo, jedno téma. Už sto třicet let je tento dům sídlem fotografického Ateliéru Langhans, výstava zachycuje jeho historii a vývoj na ukázkách reklamy nebo portrétů z Galerie osobností, které se našly při rekonstrukci domu v 90. letech, či ve filmu Můj pradědeček Jan Langhans.

Janu Langhansovi bylo 29 let, když v roce 1880 otevřel svůj ateliér ve Vodičkově ulici. V Praze v té době fungovalo kolem 40 fotografických studií. Langhans ale nebyl jen zručný fotograf, byl i zdatný obchodník, který uměl využít reklamu, záhy se v jeho objektivu ocitla řada významných českých i zahraničních osobností – politici, vědci a umělci. „Nejvýznamnější byl nejspíše anglický král Edward, kterého fotil v Mariánských Lázních, kam král jezdil. Z Langhansových fotografií byl nadšen a jmenoval ho dvorním fotografem,“ prozradil kurátor výstavy Dušan Šimánek.

Po roce 1948, v době, kdy ateliér provozovala už třetí generace rodiny Langhansů, byl ateliér znárodněn a nahradilo ho družstvo Fotografia Praha. Většina z dvou milionů negativů skončila na skládce. Po roce 1989 se do Vodičkovy 37 opět vrátilo jméno Langhans. „Při přestavbě v roce 1998 dělníci našli zamčenou skříň a v ní prvních zhruba tři sta negativů z Galerie osobností,“ doplnila galeristka Zuzana Meisnerová k historii domu.

2 minuty
Reportáž Lucie Klímové
Zdroj: ČT24

Portréty osobností jsou podstatnou části výstavy, její autoři neopomněli ale ani na připomenutí hodnot řemesla a obchodní koncepci, které styl Ateliéru Langhans určovaly. Přízemí galerie je inspirováno fotografiemi někdejších Langhansových čekáren, reprezentativních prostor, které zákazníkům zároveň představovaly fotografickou produkci ateliéru. Autoři výstavy shromáždili dostupné dokumenty a rozčlenili je do tematických okruhů. Z originálních fotografií, reprodukcí tiskovin a reklam firmy vytvořili osobitá alba. 

Kopie portrétů z Galerie osobností v prvním patře reflektují kvalitu a okázalost fotografií. Ukázat chce Langhans Galerie i bohatost sbírky a velikost ztrát vzniklých likvidací archivu desek. V kabinetní místnosti prvního patra galerie si návštěvníci mohou prohlédnout vývoj domu ve Vodičkově ulici: fotografie původních interiérů, devastace v průběhu čtyřiceti let socialismu, rozsáhlé rekonstrukce a svědectví ze současné doby.

V průběhu expozice mohou návštěvníci přinášet fotografie, které v minulosti v ateliéru vznikly, a pomoci tak zdokumentovat jeho práci. Více o ateliéru prozradí i tři přednášky v rámci doprovodného programu. Výstava začíná 20. října a potrvá do 2. ledna.

  • Anglický král Edward VII. na fotografii Ateliéru Langhans (1903) zdroj: Nadace Langhans Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2036/203540.jpg
  • Černohorský princ Mirko Dimitri Petrović-Njegoš zdroj: Nadace Langhans Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2036/203548.jpg
  • Houslistka Ervína Brokešová zdroj: Nadace Langhans Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2036/203547.jpg
  • Sopranistka Arabella Szilágyiová zdroj: Nadace Langhans Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2036/203543.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
14:08Aktualizovánopřed 17 mminutami

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
před 7 hhodinami

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
před 22 hhodinami

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
včera v 10:12
Načítání...