Byl jednou jeden chlapec a znovu nahrál skladby Nata Kinga Colea

Gregory Porter nahrál poctu Natovi Kingu Coleovi (zdroj: ČT24)

Americký jazzový skladatel a zpěvák Gregory Porter se vyznává ze svého obdivu k legendárnímu Natu Kingu Coleovi. Na novém albu nahrál coververze skladeb, které si z jeho repertoáru oblíbil. Na jaře je uslyší živě i české publikum.

Právě ke hlasu legendárního jazzmana prý Porterův zpěv přirovnala jeho matka. Objevila tak pro něho nový hudební svět, na němž v budoucnu vystavěl celou svou pěveckou kariéru. Osudová byla pro Portera Coleova píseň Natur Boy. „Byl jednou jeden chlapec, zpíval tehdy Cole. Úplně jsem se s tou skladbou ztotožnil. Zněla mi, jako by byla právě o mně,“ vzpomíná Porter.

Po čtyřech úspěšných albech si proto teď dopřál velmi osobní nahrávku, kterou se vrací do dětství a vzpomíná na rodiče. „Je pro mě dokonale přirozené vrátit se tam, odkud vyrůstají mé kořeny, má inspirace. Nacházím tam svou matku, gospelovou hudbu – a Nata Kinga Colea,“ prozradil.

O poctu svému idolu se jazzový barytonista podělí i s českými fanoušky. Ve své neodmyslitelné černé čepici vystoupí 23. dubna v pražském Foru Karlín. V Česku nebude koncertovat poprvé. Za sebou má i spolupráci s českými hudebníky – na Porterově předchozí nahrávce Take Me to the Alley s ním spolupracoval český hráč na Hammondovy varhany Ondřej Pivec. Porter za album obdržel cenu Grammy, stejně jako za předešlé Liquid Spirit.

Vydáno pod