Boučková napsala příběh svého domu. Zabydlely ho osudy Kabátové či Epsteina

Tereza Boučková sepsala příběh svého rodného domu (zdroj: ČT24)

Osudy obyčejných lidí na pozadí velkých dějin vypráví spisovatelka Tereza Boučková v novém románu. Kniha Dům v Matoušově ulici předkládá téměř sto let trvající příběh jednoho místa na pražském Smíchově, kterého se silně dotkly nacismus i komunismus.

V Matoušově ulici Tereza Boučková žila od narození, později se sem vrátila a teprve nedávno začala pátrat po osudech tamních obyvatel. „V tom domě se odráží celá historie dvacátého století ve všech svých podobách, bohužel většinou v těch strašných,“ říká autorka.

Dům koupil v roce 1927 židovský právník Eduard Schwarz. Žil tu také Berthold Epstein, lékař, který v Osvětimi pracoval pod Mengelem, což mu paradoxně zachránilo život. „Musel asi participovat na hrůzách, ale současně se mu podařilo zachraňovat lidi, děti, jak jen mohl,“ podotýká Boučková.

Ve stejném domě měla byt rovněž hvězda předválečného a protektorátního stříbrného plátna Zita Kabátová. Na návštěvy sem chodil Václav Havel, nejprve za svým dědou, později za svou láskou Annou Kohoutovou, matkou Terezy Boučkové. Tady ho i zatkla komunistická Státní bezpečnost.

Spisovatelka chce některé obyvatele připomenout a jejich památku uctít nejen románem. Iniciovala proto umístění takzvaných kamenů zmizelých. Do chodníku před domem by měly být instalovány koncem září.

Načítání...