V Liberci začíná soutěžní festival animovaných filmů Anifilm. V porotách zasednou například režisér John Stevenson nominovaný na Oscara za příběh Kung Fu Panda nebo animátorka Kim Keukeleireová, která spolupracovala s Wesem Andersonem či Giulermem del Torem. Animovanou tvorbu dětským i dospělým divákům představuje festival do 7. května. Nesoutěžní část programu se změří na japonskou kinematografii. Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si letos z Anifilmu odnese animátor Alfons Mensdorff-Pouilly, podepsaný mimo jiné pod příběhy nešiků Pata a Mata.
Anifilm přivítá tvůrce Kung Fu Pandy a podívá se do Japonska
V soutěži celovečerních animovaných filmů se představí deset snímků. Například znepokojující španělské podobenství o válce Jednorožci vs. Medvídci nebo maďarská adaptace povídek japonského spisovatele Haruki Murakamiho Slepá vrba, spící žena. K válce se vztahuje i francouzský snímek Psům a Italům vstup zakázán o emigrantech, kteří z fašistické Itálie utekli do Francie.
Dětské publikum se třeba ve volném pokračování úspěšného francouzského filmu opět setká s animovanými hrdiny myškou a medvědem, čekají je i tituly od brazilských, norských a také slovenských tvůrců. „Novinkou Anifilmu je takzvaný live dabing pro nejmenší diváky, kteří nestíhají číst titulky,“ upozornil dramaturg Radek Hosenseidl.
Soutěží české počiny i virtuální realita
Přehlídkou tuzemských animovaných počinů je soutěž Český obzor. Festivaloví diváci jako první uvidí například nový seriál režisérky Lucie Sunkové Viky, sůva z nudlí a českému publiku se poprvé představí i krátký snímek Husa Jana Míky. O vítězích Českého obzoru rozhoduje více než stočlenná Rada animovaného filmu.
Udělují se rovněž ocenění za nejlepší studentský či krátkometrážní snímek. Svou soutěž mají rovněž videoklipy a nenarativní filmy, jež jsou ukázkou nejrůznějších výtvarných stylů i uměleckých přístupů. V soutěži pro médium virtuální reality se objeví český VR film Tmání přibližující, jak vnímá svět člověk s depresí. Ani letos nechybí mezinárodní soutěž počítačových her.
Zaměřeno na Japonsko
Tématem nesoutěžního programu je Japonsko. Organizátoři si dávají za cíl představit různé podoby japonské animace, včetně vlivu evropské avantgardy nebo českých tvůrců Jiřího Trnky a Jana Švankmajera.
Japonská sekce připomene oscarového kandidáta Zámek v oblacích, ale představí i nové snímky či archivní rarity. „Jedním z hlavních hostů bude významný tvůrce nezávislé animace Kódži Jamamura, představí své filmy a zároveň bude mít velkou výstavu v Oblastní galerii,“ dodal dramaturg.
Další festivalový program zve třeba na půlnoční dávku děsivých i lechtivých filmů. „Důležitou součástí Anifilmu je Industry program, včetně Animakeru, kde se mohou studia či tvůrci seznamovat a získávat lidi pro své projekty,“ připomněl Hosenseidl.
Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si letos z Anifilmu odnese český animátor Alfons Mensdorff-Pouilly, jenž pracoval na seriálech Pat a Mat, Jája a Pája či Fimfárum Jana Wericha. Anifilm promítne i dva celovečerní filmy spojené s jeho prací: Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku a Jedné noci v jednom městě.