Alžběta II. v popkultuře: Medvídek Paddington jí nabídl toast, Sex Pistols v ní neviděli budoucnost

3 minuty
Na čaji s Paddingtonem či seskok s Bondem. Alžběta II. ukázala svůj smysl pro humor
Zdroj: ČT24

Královna Alžběta II., která zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let, zanechala svůj odkaz i v populární kultuře. Především jako inspirace pro výtvarné umění či písně, nebo postava ve filmech a seriálech. Coby svého druhu celebrita vždy přitahovala pozornost tvůrců. V posledních letech si dokonce, možná překvapivě, v zábavných scénkách zahrála samu sebe.

V roce 2012 přibyly do královské sbírky čtyři grafiky s portrétem královny Alžběty II. Jsou v této sbírce jedinými, pro něž panovnice neseděla modelem nebo které si neobjednala. Vytvořil je popartový umělec Andy Warhol v osmdesátých letech podle oficiálních portrétů. Na výrazně barevných sítotiscích vyobrazil ještě nizozemskou královnu Beatrix, královnu Ntfombi Twala ze Svazijska a dánskou panovnici Markétu II.

Warhol, který kdysi vyjádřil přání, že by chtěl být stejně slavným jako anglická královna, udělal z popartových portrétů navíc i „královskou edici“ zasypanou diamantovým prachem. Časopis Time napsal, že Warholovy portréty s královnou Alžbětou II. „zacházejí jako s jakoukoli jinou celebritou, zamrzlou v čase a jasných barvách“.

Portréty Alžběty II. od Andyho Warhola
Zdroj: Profimedia/PA Images/Steve Parsons

Fašistka, nebo docela milá dívka?

Jako nedotknutelný symbol majestátu britskou panovnici rozhodně nevnímala ani populární hudba. Poměrně něžný popěvek o ní složili The Beatles. V sotva půlminutové skladbě Her Majesty o Alžbětě zpívají jako o „docela milé dívce“, která nemá moc co říct. „Jednoho dne bude má,“ touží přesto Paul McCartney, který své vyznání zazpíval i přímo královně při zlatém výročí její vlády. „Je to těch nejsladších pětadvacet vteřin v popu,“ soudí o písni server The Variety.

To se rozhodně nedá říct o spíš zřejmě nejprovokativnější skladbě adresované královně. Punkrockoví Sex Pistols si vypůjčili slova z hymny Spojeného království a dali jim nový význam. Mnozí text, jenž královnu ztotožňuje s fašistickým režimem a nevidí „žádnou budoucnost“, považovali za útok na Alžbětu II.

Když se Sex Pistols rozhodli svou verzi God Save the Queen odehrát na lodi plující po Temži v době oslav pětadvacátého výročí Alžbětiny korunovace, skončilo to rvačkou. Textař John Lydon aka Johnny Rotten opakovaně tvrdil, že v jeho písni nebylo nic osobního, ale že vyjadřoval svou frustraci z nezájmu království jako instituce o obyčejné lidi.

Královna se dostala i do písní Pet Shop Boys nebo třeba The Smiths. Název kapely Queen s panovnicí nic společného nemá, Queeni ani žádný song přímo o ní nesložili, ale patřili k hudebníkům, kteří letos v červnu hráli u Buckinghamského paláce na počest královny u příležitosti sedmdesáti let její vlády.

Na čaji s medvídkem Paddingtonem

Poslouchalo je na dvaadvacet tisíc lidí, Alžběta II. ale ze zdravotních důvodů chyběla. Koncert nicméně prý sledovala alespoň u televizní obrazovky. Veřejnost navíc pozdravila překvapivým skečem, v němž prokázala smysl pro humor.

V krátkém videu na audienci přijímá medvídka Paddingtona. Ten jí přeje vše nejlepší k výročí a dojemné přání zakončí větou: Děkujeme za všechno, Madam. Jinak ale porušuje snad všechna pravidla etikety, své faux-pas korunuje, když královně nabídne marmeládový sendvič, který vyndá ze svého klobouku. Její Veličenstvo to ale nerozhodí. Otevře kabelku – a vytáhne svůj sendvič.

Královna Alžběta II. ve skeči s Medvídkem Paddingtonem
Zdroj: Profimedia/Victoria Jones/PA Images

Skeč s populárním medvědem byl jedním z posledních královniných vystoupení před kamerami. Ve filmu se ale objevila – jako vůbec první panovník v historii monarchie – už v roce 1953, kdy vznikl dokument z její korunovace. Snímek provázený hlasem Laurence Oliviera byl nominován na Oscara.

Bond s ní skákal padákem, Mr. Bean ji srazil k zemi

Pro filmovou tvorbu je královská rodina přitažlivým tématem. Jak pro dokumentární, tak pro hranou. A nejen dramatickou, ale i pro různé parodie. Třeba v sérii Bláznivá střela měl provést atentát na královnu Alžbětu II. zhypnotizovaný hráč baseballu.

Slavnou se stala scénka, v níž se má s Jejím Veličenstvem setkat Mr. Bean. Štasten, že překonal různé nástrahy, včetně prstu přiskříplého v poklopci, ji při úkloně knockoutuje vlastním čelem. Komik ale nejspíš pobavil i samotnou královnu, protože ta mu udělila Řád britského impéria. Ceremoniál se obešel bez vtipů.

Pod vládou Alžběty II. sloužilo také sedm filmových agentů 007. Zatímco ve filmu se s žádným Jamesem Bondem jako postava nikdy nesetkala, skutečná panovnice si zahrála s posledním Bondovým představitelem – Danielem Craigem. Opět natočila skeč, tentokrát k zahájení olympijských her v Londýně v roce 2012. Ředitel oddělení dramatických pořadů BBC Nicholas Brown ocenil, že Alžběta II. zvládla svou roli na první záběr. „Je to profesionálka,“ prohlásil.

Diváci zahajovacího ceremoniálu Her tak mohli s úžasem sledovat video, ve kterém James Bond vyzvedává královnu v její pracovně, společně pak odlétají vrtulníkem nad olympijský stadion, kde seskočí padákem (ve skutečnosti šlo pochopitelně o kaskadéry). Poté už vešla do královské lóže za ovací vstoje Alžběta II. z masa a kostí.

Spokojenost s Královnou, problém s Korunou

Z dramat těžících z kuloárů Buckinghamského paláce patří kritikou oceňovaný snímek Královna. Komorní příběh sleduje panovnici v náročných dnech po tragické smrti princezny Diany. Ve stejném čase se premiérského postu ujímá Tony Blair.

Královna na plátně – stejně jako ve skutečnosti – svádí vnitřní boj mezi potřebou zachovat dosavadní tradici a voláním veřejného mínění, jež tlačí na větší otevřenost královské rodiny. Že jednou natočí pro pobavení davů skeč s medvídkem Paddingtonem nebo Jamesem Bondem, bylo zřejmě v té době pro Alžbětu II. těžko představitelné.

Body u veřejnosti v posledních letech přidal královně i seriál Koruna, jenž nahlíží do soukromí královské rodiny. Přestože se britská vláda ohradila, že není všechno tak úplně pravda. Oliver Dowden ještě z funkce britského ministra kultury požádal Netflix, aby ke Koruně připojila poznámku, že jde o interpretaci faktů. Streamovací platforma odpověděla, že má důvěru v úsudek diváků.

Mladou Alžbětu si v době, kdy se ujímala vlády, zahrála Claire Foyová, později ji vystřídala Olivia Colmanová. Netflix by měl brzy začít vysílat pátou řadu, kde žezlo převzala Imelda Stauntonová. A jisté už je, že seriál zmapuje osudy královské rodiny až téměř do současnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
před 11 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 12 hhodinami

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
před 22 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
10. 4. 2025
Načítání...