Zisk Volkswagenu se zmenší o několik miliard kvůli rezervě na řešení emisní aféry

Německý automobilový koncern Volkswagen se rozhodl zvýšit finanční rezervu na řešení emisního skandálu v Severní Americe. Toto opatření sníží jeho provozní zisk ve třetím čtvrtletí o zhruba 2,5 miliardy eur (65 miliard korun), oznámila firma. Podle agentury DPA se tímto krokem náklady související s řešením emisní aféry zvyšují na zhruba 25,1 miliardy eur (přes 650 miliard korun). Cena akcií Volkswagenu se v reakci na prohlášení propadla o zhruba tři procenta.

Volkswagen v prohlášení uvedl, že severoamerický program zpětného odkupu a úprav automobilů, kterých se skandál týká, je technicky i časově náročnější, než se předpokládalo. Dodal, že hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí zveřejní 27. října.

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) předloni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že software po celém světě instaloval do asi 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.