Zaorálek bude žádat odvolání šéfa Finanční správy Janečka

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude na pondělním zasedání vlády žádat odvolání náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové a šéfa Finanční správy Martina Janečka. Důvodem je údajné zneužití zajišťovacích příkazů k likvidaci firem v době, kdy resort financí vedl Andrej Babiš. Podle ministerstva financí se však tvrzení o nezákonném zasahování úřadu do činnosti Finanční správy v konkrétních kauzách nezakládá na pravdě.

O případu zneužití zajišťovacích příkazů hodlá Zaorálek hovořit i s náměstkem pro státní službu Josefem Postráneckým. Nejvyššího státního zástupce a policejního prezidenta pak požádá dopisem o výslechy lidí spojených s kauzami firem, o nichž informoval portál Seznam Zprávy.

Reportéři aktuálně upozornili na případ Michala Kovárníka, který vybudoval a řídil rodinnou firmu KM Plus na výrobu chemikálií. Loni v létě byla společnost odstřižena od peněz a majetku. Stačilo podezření na možné neplacení daní. Firma se tak stala obětí zajišťovacích příkazů, píšou Seznam Zprávy.

Pilný: Máte-li důkazy, informujte policii

Podle Zaorálka příběhy dokládají, že v době, kdy ministerstvo financí vedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš, byly prostřednictvím zajišťovacích příkazů zlikvidovány firmy nevyhovující lidem kolem holdingu Agrofert, který Babiš donedávna vlastnil. Informace médií se podle něj dají ověřit v insolvenčním rejstříku.

„Vyzývám důrazně pana ministra Zaorálka, aby s podobně závažnými obviněními nevystupoval na tiskové konferenci, ale, disponuje-li konkrétními důkazy, aby splnil svou občanskou povinnost a neprodleně informoval příslušné orgány činné v trestním řízení,“ reagoval ministr financí Ivan Pilný (ANO).

Zaorálek odkazoval právě na případ firmy KM Plus. Reportáž uvádí, že konkurent KM Plus byl personálně provázán s holdingem Agrofert, který Babiš letos vložil do svěřenského fondu.

Oprávněnost postupu mají ukazovat dva rozsudky, tvrdí Finanční správa

Agrofert se proti vyznění reportáže ohradil. „Agrofert nemá jakékoli informace o postupech Finanční správy, se společností KM Plus neobchoduje, do dnešního dne o její existenci neměl tušení, navíc podniká ve zcela jiné oblasti, proto nemůže být řeč o jakémkoli konkurenčním vztahu. Pouhá skutečnost, že náš bývalý zaměstnanec Vlastislav Mudrák je bratrem konkurenta firmy KM Plus, dovedla autory reportáže k absurdnímu tvrzení, že Agrofert věděl o krocích Finanční správy,“ sdělil ČTK mluvčí holdingu Karel Hanzelka. 

Finanční správa v tiskovém prohlášení uvedla, že pro svůj postup vůči firmě KM Plus měla důvody, které sdělí, pokud bude firmou zbavena mlčenlivosti. „Oprávněnost postupu Finanční správy dokazují i dva rozsudky krajského soudu, které potvrdily důvody pro vydání zajišťovacího příkazu,“ uvedla správa.

Státu podle Zaorálka hrozí to, že bude zlikvidovaným firmám muset po soudních jednáních vyplatit odškodnění vyšší, než kolik stát u dotyčných na daních vybral. „Někdo postupoval jako bagr z důvodů, že se to nehodilo konkurenci (…) za tyhle věci se bude platit v soudních sporech, ti lidé budou chtít odškodnění,“ uvedl.

Podle předsedy poslaneckého klubu opoziční ODS Zbyňka Stanjury za zneužití zajišťovacích příkazů může i Zaorálek. „Byla to vláda, jejíž je členem, která využívání tohoto nástroje výrazně rozšířila,“ uvedl Stanjura. Dodal, že Schillerovou i Janečka, po jejichž odvolání Zaorálek volá, do funkcí jmenoval také současný kabinet.

Sněmovní výbor: Zajišťovací příkazy by měly být jen výjimečně

O používání zajišťovacích příkazů už jednal sněmovní rozpočtový výbor v druhé polovině září. Poslanci se usnesli, že Finanční správa by měla využívat zajišťovací příkazy jen výjimečně a posuzovat jejich dopad na podnikatele. Zejména z opozice tehdy zněly i výzvy ke konci generálního ředitele Finanční správy Janečka. Ministr financí Pilný správu hájil, mluvil o mediální štvanici vůči ní. Pokud bude vláda o odvolání Janečka jednat, bude to po volbách, které o víkendu rozhodnou o novém složení Poslanecké sněmovny.

Debata ve sněmovním výboru kolem příkazů souvisela také s nahrávkou, na níž hovoří předseda hnutí ANO Babiš o společnosti FAU, která skončila po zásahu Finanční správy v konkurzu. Do insolvence se FAU dostala loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Babiš byl tehdy ministrem financí. FAU má sklad pohonných hmot v areálu přerovské firmy Precheza, jež patří do Agrofertu. Krajský soud v Ostravě letos rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech zrušil.

Vydáno pod