Zaměstnanci karlovarských porcelánek opět nedostanou zaplaceno

Karlovy Vary - Zaměstnanci krachujících karlovarských porcelánek opět nedostanou zaplaceno. V řádném výplatním termínu v pátek, kdy by měli dostat výplaty za říjen, obdrží jen zbývajících pět procent ze zářijové mzdy. Informoval o tom dnes insolvenční správce Karlovarského porcelánu Tomáš Čermín s odůvodněním, že firma nemá na dostatek peněz na účtu.

Příkaz k úhradě zářijového doplatku odeslal KP bance dnes. Lidem se tedy peníze objeví zakrátko na účtech. Dát dohromady peníze na mzdy za říjen se ale vedení KP při sebelepší vůli do pátku už nepodaří, konstatoval Čermín. „Budou se snažit, aby zaměstnanci dostali za říjen zálohově alespoň část platu v příštím týdnu,“ uvedl Čermín.

Předsedkyně odborů v karlovarských porcelánkách Marcela Dubová uvedla, že prozatím informaci o nevyplacení říjnových mezd od vedení firmy ani insolvenčního správce nemá. Jak řekla, pro lidi to nebude dobrá zpráva. „Asi vedení opravdu dělá, co může. Slíbený zbytek peněz za září poslalo. A s tím, že se říjnová výplata zpozdí, jsme tak trochu počítali,“ řekla.

Mzdu za září dostali zaměstnanci Karlovarského porcelánu ve třech částech. Nejdříve jim bylo v řádném termínu vyplaceno 70 procent a zhruba po třech týdnech dalších 25 procent. Teď tedy dostali i zbývající peníze. V případě říjnové výplaty se patrně bude situace vyvíjet obdobně. Nikdo z vedení KP nyní nepřipouští to, že by se peníze postupně vůbec nepodařilo sehnat.

Vyrýbět se bude i příští týden 

Karlovarský porcelán se nachází v úpadku a věřitelé nyní u insolvenčního správce uplatňují své pohledávky. Přesto se stále daří udržet výrobu. Zatím každý pátek se firmě podařilo zaplatit dodávky plynu a elektřiny na dalších sedm dní. Dodávky na příští týden firma zaplatila dnes.

V současnosti už největší závod v Nové Roli nevyrábí na plnou kapacitu. Produkce se snížila zhruba o 30 procent. Podle čermína je to kvůli omezeným dodávkám surovin. Jejich dodavatelé požadují okamžitě platby v hotovosti a zdroje porcelánky jsou velmi omezené.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 9 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 9 hhodinami

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
19. 1. 2026

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
18. 1. 2026
Načítání...