Zadluženost domácností rostla, u bank si půjčovaly hlavně na bydlení

Dluhy českých domácností vůči bankám vzrostly ke konci ledna na 1,43 bilionu korun, meziročně se zvýšily o 101 miliard. Vyplývá to z údajů České národní banky. Z úvěrů připadal víc než bilion korun na půjčky na bydlení, úvěry na spotřebu představovaly téměř 221 miliard.

Úvěry domácností na bydlení vzrostly meziročně o téměř 87 miliard, na spotřebu se zvýšily o 9,3 miliardy korun. 

Růst ekonomiky i mezd a nízká nezaměstnanost stále motivují domácnosti investovat do bydlení, i když sazby hypotečních úvěrů počátkem roku začaly nepatrně růst, uvedl partner v oddělení Auditorských služeb PwC Marek Richter.

„Zatím je neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Problémem začíná být v některých lokalitách spíše jejich nedostatek, který je jedním z hlavních důvodů růstu cen bytů,“ doplnil.

Stoupá i zadluženost podniků

Nefinanční podniky na konci ledna dlužily bankám zhruba bilion korun. Meziročně dluh vzrostl o 52,6 miliardy. Více než polovina úvěrů měla splatnost nad pět let.

České podniky mají dostatek vlastní hotovosti a velkých investičních projektů, na které by jim nestačila, zdá se, není tolik, podotkl Richter.

„Navzdory nízkým úrokovým sazbám není zájem firem o úvěry nijak vysoký,“ dodal. Pro banky tak podle něj není snadné zájemce o úvěr z řad podniků získat.