Vynálezci a kutilové předvádějí své výtvory v Ženevě

Ženeva – Vynálezci z celého světa se sešli v Ženevě. Právě tam, v hale Palexpo, se totiž jako každý rok odehrává Mezinárodní veletrh inovací. Své nápady letos potenciálním investorům i návštěvníkům předvádí skoro 800 kutilů z téměř padesáti zemí.

S vynálezem golfového trenéra Stephana Rouxe můžete obejít 9 jamek a přitom neopustit vlastní obývák – ovšem pokud máte volných 40 tisíc dolarů. Jeho simulátor nabízí skoro dokonalý zážitek ze hry.

„Je to vymodelované podle skutečných světových hřišť – na každém jsme pořídili asi šest tisíc fotek a pak je v počítači zpracovali do co nejvěrnější kopie,“ říká.

Lidé, kteří raději tráví čas venku, by zase mohli ocenit kolo, na němž lze šlapat nohama i rukama. „Když budete střídat ruce a nohy, tak pojedete efektivněji a hlavně budete mít daleko větší výdrž. Až se vám unaví ruce, zapojíte nohy a naopak,“ radí autor vynálezu Martin Kraiss.

2 minuty
Ekonomika ČT24: Veletrh vynálezců v Ženevě
Zdroj: ČT24

Mlýnské kolo na výrobu elektřiny či vylepšený invalidní vozík

Na vážnější notu hraje Raimund Guenster z Německa, který zdokonalil mlýnské kolo pro výrobu elektřiny: „Problém vodního kola je, že vždycky pracují jen lopatky vespod. My jsme je rozdělili, takže teď pracují efektivněji – jedno velké zařízení by mohlo dodávat elektřinu až pro 25 domácností.“

Guenster patří do skupiny serióznějších vynálezců – na veletrhu je hlavně proto, aby našel spoluinvestora, který by mu pomohl nastartovat byznys. Ze stejného důvodu přijel i mladý lékař z Thajska Bunyong Rungroungdouyboon, který vylepšil standardní invalidní vozík. Přidal mu motor a elektrický akumulátor.

„Hendikepovaným lidem to usnadní cestování – pohyb s mým vozíkem není fyzicky namáhavý, takže lidé budou samostatnější a můžou sami vyrazit i na delší výlet,“ uvedl.

Těžko říct, kolik zdejších vynálezů se opravdu dostane do výroby a kolik si jich odbude největší slávu jen na veletrhu. Každopádně organizátoři akce i návštěvníci jsou spokojeni – letos se jich tu má sejít na 60 tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
24. 7. 2025

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025
Načítání...