Výměnu dárku mají jednodušší ti, které obdaroval internetový Ježíšek

Praha – Po vánočních svátcích se do obchodů vydávají nejen ti, které nalákaly sliby vysokých povánočních slev, ale také lidé, kteří pod stromečkem našli z jakéhokoli důvodu nevyhovující dárek. Přestože často záleží především na ochotě obchodníka zboží vyměnit či vrátit peníze, rozhodně stojí za to se o to pokusit. „Musíme rozlišit, zda byl dárek zakoupen v kamenné prodejně, nebo na internetu,“ upozornil vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený. Zatímco v internetovém obchodnictví je možnost vrácení upravena zákonem, v kamenném obchodě bude třeba se domluvit.

"V kamenné prodejně není na výměnu právo, pokud se k tomu prodejce nezaváže předem,„ upozornil Zelený. “Pokud prodejce něco takového umožní, je to jeho dobrá vůle," dodal právní poradce dTestu Jan Votočka.

Řada obchodů ale tuto službu svým zákazníkům nabízí, proto můžeme u větších prodejců často vidět na účtence napsané upozornění, že zboží lze, nejčastěji ve lhůtě 30 dnů, vrátit nebo vyměnit.

V internetovém obchodnictví je situace jiná, ze zákona existuje 14 dní lhůta pro vrácení zboží. „Takže tady mají velkou výhodu ti, kteří dárky nakoupili těsně před Štědrým dnem,“ komentoval Zelený.

Vždy ale platí, že k výměně je třeba dodat účtenku. To samé platí i pro reklamaci, pro niž samozřejmě může vadné zboží být rozbalené a nošené, vždy ho ale zákazník musí reklamovat s dokladem o koupi. A to bez ohledu na to, zda ho našel pod vánočním stromkem.

Výprodeje jsou v plném proudu, slevy je ale třeba hlídat

„Lidé kupují především elektroniku, domácí spotřebiče, oblečení a obutí,“ uvedla Alice Olbrichová z dTestu, která zároveň upozornila, že jde hlavně o zboží, které podléhá módě. Ale i pokud vám nevadí, že ve slevě zakoupené oblečení bude za pár dnů produktem loňské kolekce, mají výprodejové akce svá úskalí. „Nejvíc nás, spotřebitele, zlobí, když ta sleva není dotažena do konce,“ myslí si Olbrichová, podle níž jsou největším problémem nekompletní a neúplné informace prodejců.

Lidé by proto při nakupování měli být obezřetní. „Lidé by u pokladny měli kontrolovat, zda je cena opravdu taková, jakou deklaroval prodejce,“ upozornil mluvčí České obchodní inspekce Denis Gaidoš. Inspekce chystá v povánočním období stovky kontrol ve všech regionech, zaměří se i na internetové prodejce a e-shopy, hlavní zodpovědnost ale podle Gajdoše stejně zůstává na nakupujících. „Spotřebitel si musí prosazovat svá práva,“ řekl mluvčí.

Obvyklé způsoby výměny dárků v kamenných obchodech:

  • Sporty – výměna zboží
  • Obchody s módou – výměna nebo poukázka
  • Knihkupectví – výměna i vrácení
  • Supermarkety – výměna i vrácení

 Vrácení zboží v e-shopu:

  • Upravuje zákon
  • Do 14 dnů
  • Vrací i poštovné a balné

Co se vrátit nedá:

  • CD, DVD s porušeným balem
  • Oblečení na míru
  • Noviny, časopisy
  • Potraviny podléhající rychlé zkáze

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 11 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 17 hhodinami

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Tatra dodá na Slovensko vojenské vozy za až 25 miliard

Společnost Tatra Defence Systems ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada uzavřela se slovenským ministerstvem obrany samostatnou rámcovou smlouvu na dodávku až 1289 vojenských vozidel řady Tatra Force. Finanční rámec smlouvy pro potřeby ministerstva činí až 1,032 miliardy eur (přes 25 miliard korun).
23. 12. 2025

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
22. 12. 2025

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025
Načítání...