Praha – Občanské sdružení SPES nabádá k opatrnosti při sjednávání půjček od nebankovních institucí. Ty často půjčí téměř na cokoliv, avšak průzkum, který SPES provedl, odhalil řadu zásadních nedostatků v kvalitě úvěrových smluv nabízených těmito institucemi. Některé z nich například uvádějí rozdílné podmínky v informačním letáku a ve smlouvě, kterou klient podepíše. Jiné za úvěr požadují třeba ručení nemovitostí s cílem klienta o ni připravit.
„Výhodný“ úvěr může klienta připravit i o střechu nad hlavou
Nebankovní instituce často využívají mezery v zákoně a neuvádějí v úvěrové smlouvě úroky. Udávají pouze tzv. RPSN, tedy roční sazbu nákladů, která má často nízkou vypovídací hodnotu. Mnohdy se také její výše liší v propagačních materiálech a ve smlouvě, kterou klient nakonec podepíše.
„Šest subjektů z těch jedenácti, které jsme zkoumali, uvedlo RPSN nižší, než fakticky bylo po přepočítání. V jedné ze smluv jsme našli, že tam chybí zcela úrok,“ upozornila předsedkyně sdružení SPES Andrea Běhálková.
ČNB má vůči nebankovním institucím svázané ruce:
„Vstup do tohoto sektoru není nijak regulován registrací či licencí, a proto na tento sektor nemůžeme dohlížet,“ uvedl mluvčí České národní banky Marek Petruš.
Chybu ale podle SPES dělají také sami klienti, když se ptají pouze na výši splátek úvěru, avšak už ne na to, kolik takových splátek bude. Pozor je třeba dávat také na záruky, které firma poskytující úvěr požaduje. Například společnost ACM Money nežádá po klientech žádný příjem, avšak chce, aby ručili nemovitostí. Řadu klientů již tak tato společnost připravila o střechu nad hlavou.
Jiným institucím zase stačí například příjem jen ve výši 6 tisíc měsíčně. Podle sdružení SPES je cílem donutit klienta k tomu, aby jim platil málo, ale zato doživotně.
Pozor na revolving
Dalším oblíbeným trikem nebankovních institucí je podle Běhálkové také tzv. revolving, kdy se kromě čerpání skutečně sjednaného úvěru klient zaváže i k dalším povinnostem. „Uzavíráte jakoby dvě smlouvy. Zaplatíte a automaticky dostanete další úvěr,“ vysvětlila Běhálková podstatu revolvingu.
Občanské sdružení SPES se zabývá především finančním poradenstvím určeným lidem v obtížné majetkové situaci. Kromě toho rovněž poskytuje široké veřejnosti vzdělání v otázkách finančnictví, v neposlední řadě potom provádí průzkumy a analýzy finančních trhů.