Vláda schválila plán, jak snižovat administrativní zátěž podnikatelů. Teď už doopravdy, říká Havlíček

Fatálním způsobem začneme snižovat administrativu podnikatelům, prohlásil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) při uvedení plánu na omezení podnikatelské zátěže pro roky 2019–2022. Podle ministra se o podobných změnách už dlouho mluví, ale v praxi k tomu příliš nedocházelo; teď by to prý mělo být jinak. Vláda plán schválila na svém pondělním jednání.

Ministerstvo uvedlo, že do tří let by se mělo změnit nejméně třiatřicet právních předpisů, a zjednodušit tak 133 povinností, které podnikatelům v současné době legislativa ukládá. Pro letošní rok plánuje materiál uskutečnit nejvíce opatření – zhruba padesát.

Jde například o insolvenční a exekuční řízení, neúměrný počet kontrol, sdílení dat uvnitř státní správy, komplikovanou orientaci v právních předpisech a daně.

Od podzimu nastane tsunami. Zásadním způsobem začneme už nikoliv pouze deklarovat a mluvit, ale fatálním způsobem snižovat administrativu podnikatelům.
Karel Havlíček
ministr průmyslu a obchodu

Osobám samostatně výdělečně činným s příjmy do jednoho milionu korun bude zásadním způsobem redukována byrokracie a administrativa, řekl Havlíček v pondělí po jednání vlády.

Jako první krok zmínil paušální daň. „Jedním převodem, paušální daní budou podnikatelé s příjmy do jednoho milionu korun na měsíční dobrovolné bázi platit sociální, zdravotní (pojištění) a daň z příjmu, pokud se k tomu samozřejmě odhodlají. Zájem vypadá, že bude poměrně velký,“ uvedl Havlíček.

Kdy bude paušální daň spuštěna?

Ještě v lednu však premiér Andrej Babiš (ANO) sliboval, že by živnostníci mohli tuto paušální daň – namísto současné daně z příjmu, sociálního i zdravotního pojištění – využívat od ledna 2020. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) pak ale v dubnu oznámila, že by se tak mohlo stát v průběhu příštího roku.

Důvodem odkladu je nedostatečná vzájemná provázanost IT systémů státních úřadů, uvedla tehdy ministryně. Podotkla, že je možné tuto paušální daň spustit i během roku, vzhledem k tomu, že jde o měsíční zálohové platby. Zavedení jediného odvodu by se týkalo podnikatelů, kteří mají obrat nižší než milion korun ročně. 

Kroky na příští roky

Dokument ministerstva průmyslu a obchodu, schválený vládou v pondělí, se zaměřuje i na informační systémy státní správy. Odkazuje se přitom na vládní program Digitální Česko nebo na nedávno spuštěný Právní elektronický systém (PES), který vyvinula Hospodářská komora ČR, aby přehledně podnikatele informoval, jaké povinnosti mají ze zákona plnit.

Vzniknout má i portál MOJE daně, kdy daňové subjekty budou moci co nejvíc úkolů, které souvisejí s daněmi, řešit samy z jednoho místa.

Mezi příklady opatření pro rok 2020 patří osvobození od soudního poplatku ve výši 1000 Kč za zápis skutečného majitele do obchodního rejstříku a v roce 2021 by se měly zjednodušit dražby.

Dokument se věnuje rovněž redukci statistického zjišťování a uvádí sedm opatření, která by vedla ke snížení zátěže v této oblasti. Týká se to několika úřadů, například i ministerstva životního prostředí. Odstranit se má duplicitní hlášení o nakládání s odpady. Data o odpadech budou subjekty, které je musí povinně evidovat, posílat na jednom výkazu na jedno určené místo, odkud budou přístupná příslušným úřadům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters. Evropské akcie skončily ve středu se ztrátami.
09:12Aktualizovánopřed 9 mminutami

Americké burzy vykazují mírný růst

Americké akcie se po 18. hodině středoevropského času přehouply do mírných zisků, z indexů si nejlépe vede technologický Nasdaq s růstem kolem 1,3 procenta. V uplynulých dnech však burzy vykázaly výrazné propady, kterými reagovaly na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa, z nichž Čína se pustila do razantní odvety.
16:37Aktualizovánopřed 53 mminutami

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 9 hhodinami

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 10 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...