Veřejné finance skončily loni poprvé v přebytku

Veřejné finance skončily loni poprvé v přebytku, a to 0,58 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Přebytek činil 27,6 miliardy korun. Revidovaná čísla v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ministerstvo by chtělo přebtyky udržet i v dalších letech.

Oproti údajům publikovaným na začátku dubna je loňský přebytek nakonec nižší o 1,7 miliardy korun. Výsledek byl revidován po pravidelných konzultacích s Eurostatem. Revidována byla také data za rok 2015, v němž deficit podle nových údajů činil 0,64 procenta HDP, vzrostl tak o 0,01 procentního bodu.

„Důvodem revize salda hospodaření v obou letech byly zpřesněné informace z administrativních zdrojů dat, zejména o výdajích na mezispotřebu,“ uvedli statistici. Údaje za všechny členské státy Evropské unie budou publikovány na stránkách Eurostatu v pondělí 24. dubna.

V plusu i v dalších letech

Veřejné finance by měly podle plánu ministerstva financí zůstat v přebytku až do roku 2020. Letos by měl přebytek klesnout na 0,4 procenta z loňských 0,58 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V roce 2018 by měl přebytek dále klesnout na 0,3 procenta a následně v roce 2019 stoupnout na 0,5 procenta HDP. Tam by měl zůstat i v roce 2020.

Plánované přebytky
Zdroj: ČT24

Vyplývá to z Konvergenčního programu, který je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech. Aktualizovanou verzi programu vláda v pondělí projedná společně s Rozpočtovou strategií sektoru veřejných institucí. EU požaduje deficit pod třemi procenty HDP.

Program přitom počítá v roce 2018 se schodkem státního rozpočtu 50 miliard korun, v roce 2019 se schodkem 30 miliard korun a v roce 2020 s vyrovnaným rozpočtem. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 60 miliard korun. Loni pak především díky přílivu peněz z EU rozpočet vykázal rekordní přebytek téměř 62 miliard korun.

„Je ovšem nutné zdůraznit, že konkrétní vývoj po roce 2018 budou určovat priority vlády, která vzejde z voleb do Poslanecké sněmovny na podzim tohoto roku,“ upozornilo ministerstvo financí v materiálu. Zároveň úřad uvedl, že pokles přebytku v roce 2018 bude způsoben především navrhovanými změnami v sociální oblasti. Vláda například chystá od ledna zvýšení důchodů o 500 korun měsíčně.

Vydáno pod