Vepřové by mohlo podražit až o 15 procent

Praha - Čeští chovatelé prasat zahájí příští týden export vepřového masa, kterého do několika evropských zemí chtějí vyvézt stovky tun. Chovatelé tvrdí, že v zahraničí dostanou více peněz než v Česku, kde se kvůli nízkým výkupním cenám potýkají se ztrátami. Vývoz může podle ředitele odbytového družstva Centroodbyt Pavla Krejčíka v následujících měsících přispět k růstu cen vepřového na tuzemském trhu o 10 až 15 procent. Zpracovatelé tvrdí, že avizovaný export vepřového masa by jim neměl způsobit potíže. Lze se domnívat, že jde o psychologickou válku o ceny.

„Rozhodli jsme se akceptovat lukrativní poptávku ze zahraničí a od příštího týdne zahájíme masivní vývoz prasat především do Německa, Rakouska, Maďarska, Slovenska, ale i do Ruska,“ řekl dnes Krejčík, podle kterého by v následujících týdnech mělo být z Česka vyvezeno minimálně několik stovek tun vepřového masa.
 
Zatímco v evropských zemích kvůli nedostatku jatečných prasat tržní ceny rostou, v Česku je podle Krejčíka trend opačný. „Potravináři to vysvětlují dostatečným předzásobením a nákupem lacinějšího vepřového masa z některých zemí EU,“ uvedl Krejčík. Dodal, že kvůli nízkým cenám tuzemští chovatelé nyní na jednom jatečním praseti tratí až 1100 korun.
 
Export českého vepřového masa podle Krejčíka způsobí deficit na tuzemském trhu a může mít za následek růst cen, které jsou nyní velmi nízké. „Dovozy ze zahraničí už určitě nebudou reálné za stávající cenu. Mám zkušenost, že jakmile se z českého trhu ztratí 700 až 800 tun vepřového masa, tak to začne hýbat s cenami,“ řekl Krejčík, který cenový nárůst odhadl na deset až 15 procent.
 
Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Jaromíra Klouda by ale export několika stovek tun vepřového masa neměl zpracovatelům způsobit potíže. Při tuzemské roční spotřebě zhruba 41 kilogramů vepřového na osobu je to poměrně zanedbatelné množství. „Možná to nastartuje nějaké procesy zdražování. Zvýšení ceny se zpracovatelé nebrání. Pro nás to není problém, ale musí se zvýšit cena v celé v Evropě, anebo aspoň ve střední Evropě,“ řekl Kloud.
 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ceny ropy prudce klesly, akcie posílily

Ceny ropy na světových trzích prudce klesly poté, co Írán oznámil, že Hormuzský průliv je zcela otevřen plavbě obchodních lodí. Klíčovou úžinou za normálních okolností proudí zhruba pětina světových dodávek ropy. Její blokáda ze strany Teheránu po americko-izraelském útoku na Írán vedla k citelnému zdražení, kdy ceny opakovaně překročily sto amerických dolarů za barel.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud zrušil vítěznou arbitráž Česka proti Synotu a zároveň zakázal další

Nizozemský soud zrušil arbitrážní rozhodnutí z roku 2023, podle kterého Česko uspělo ve sporu o 3,6 miliardy korun proti kyperským firmám ze skupiny Synot. Zároveň jim ale zakázal znovu vést proti Česku arbitráž, uvedlo ministerstvo financí, které považuje rozsudek za příznivý pro Česko. Spor s firmami WCV Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited se týkal zrušení povolení pro provozování videoloterijních terminálů. Synot se seznamuje s rozhodnutím a konzultuje jej s právníky.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

O víkendu nejvyšší ceny paliv opět mírně klesnou

Maximální ceny paliv, které denně určuje stát, o víkendu opět mírně klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se oproti pátku sníží o 23 haléřů na 43,13 koruny za litr. Benzin bude možné prodávat za 41,33 koruny za litr, tedy o tři haléře levněji. Jde o ceny pro nadcházející tři dny včetně pondělí, o víkendu se měnit nebudou. Vyplývá to z cenového věstníku, který zveřejnilo ministerstvo financí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rusko zveřejnilo seznam firem, které má za potenciální cíle. Dvě jsou z Česka

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo seznam zahraničních firem, které se podle něj podílejí na výrobě dronů pro Ukrajinu. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv je označil za potenciální cíle pro ruské ozbrojené síly. Na seznamu figurují i dvě firmy z Česka. Policie je s nimi v kontaktu. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) předvolal ruského velvyslance, aby vyjádření Moskvy české straně vysvětlil.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026

Cheb schválil vstup Daimler Truck do svého průmyslového parku

Chebští zastupitelé schválili memorandum o spolupráci a vstup německé automobilky Daimler Truck do Strategického podnikatelského parku (SPP) v Chebu. Vyrábět má bezemisní a dieselové nákladní tahače. Podle současných plánů by nová továrna mohla začít vyrábět v roce 2029.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026

Evropa má leteckého paliva jen asi na šest týdnů, řekl šéf IEA

Evropě zbývá už jen asi šest týdnů, než jí dojdou zásoby leteckého paliva, řekl v rozhovoru s agenturou AP výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Pokud se neobnoví vývoz ropy Hormuzským průlivem, aerolinky podle něj mohou začít už brzy rušit lety. Hormuzský průliv je de facto zablokovaný kvůli válce, kterou proti Íránu vedou Spojené státy a Izrael. Lufthansa i kvůli rostoucí ceně leteckého paliva trvale odstaví 27 letadel své divize CityLine.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026

Nejvyšší ceny paliv v pátek mírně klesnou

Maximální ceny paliv, které určuje stát, v pátek mírně klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se oproti čtvrtku sníží o 14 haléřů na 43,36 koruny za litr. Benzin bude možné prodávat za 41,36 koruny za litr, tedy o 23 haléřů levněji. Vyplývá to z cenového věstníku ministerstva financí. Jde o zatím nejnižší ceny od začátku fungování cenového stropu. Průměrná cena pohonných hmot v Česku také v mezitýdenním srovnání ve čtvrtek poprvé od počátku bojů na Blízkém východě klesla.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026

Banky poskytly v březnu hypotéky za 55,4 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 55,4 miliardy korun, což je o 37 procent více než před měsícem a o 69 procent více než před rokem. Nové úvěry bez refinancování stouply meziměsíčně o 36 procent na 40,3 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru nepatrně klesly na 4,43 procenta z únorových 4,46 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
16. 4. 2026
Načítání...