V čele České exportní banky končí Bureš. Dozorčí rada ho nahradila náměstkem Výborným

Dozorčí rada státní České exportní banky (ČEB) odvolala generálního ředitele a předsedu představenstva Karla Bureše. V obou funkcích ho nahradí dosavadní místopředseda představenstva a náměstek ředitele Jaroslav Výborný.

Rada zároveň Burešovi, který z banky odchází, poděkovala za jeho dosavadní práci. „Věřím, že se nám v součinnosti s naším akcionářem podaří provést banku důležitými reformami, aby mohla nadále plnit svou nezastupitelnou úlohu při podpoře českých exportérů,“ řekl Výborný.

Výborný dosud v ČEB vykonával funkci místopředsedy představenstva odpovědného za úsek řízení rizik. Už předtím působil v různých funkcích například v Komerční bance, České spořitelně či Citibank.

ČEB má nově spadat jen pod ministerstvo financí

Jde o další výraznou změnu v České exportní bance za měsíc. V polovině března oznámila vláda plán na převedení ČEB přímo pod ministerstvo financí. Dosud měla na banku vliv také ministerstva průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničí. Spolu s ČEB se změna týká také Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

Hospodaření obou institucí v minulosti několikrát kritizoval premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). „ČEB a EGAP jsme zdědili v žalostném stavu a je skutečně potřeba, aby byly pod jednou střechou, protože zkušenosti se čtyřmi akcionáři nejsou dobré. Takže jediným akcionářem by mělo být MF, které řídí státní rozpočet,“ uvedl v březnu Babiš.

  • ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. ČEB byla dosud vlastněna čtyřmi ministerstvy a EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společností).

Dosud stát vlastnil prostřednictvím ministerstev 84 procent exportní banky, EGAP měl zbylých 16 procent akcií. Z vládního podílu ovládalo ministerstvo financí 52 procent, MPO 30 procent, resort zahraničních věcí 12 procent a ministerstvo zemědělství šest procent. Také v EGAP stát vykonával vlastnická práva prostřednictvím ministerstva financí, průmyslu, zemědělství a zahraničí.

Převod podílů na pouze jedno ministerstvo ale předpokládá změnu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Změny ve vlastnické struktuře ČEB také musí posoudit Česká národní banka.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. ČEB i EGAP se potýkají se ztrátovými obchodními případy z let 2007 až 2011, některé vyšetřuje policie. Objem špatných úvěrů ČEB, tzv. úvěrů v selhání, klesl loni na 20,6 miliardy korun, v roce 2015 činil více než 42 miliard Kč.

Načítání...