UPC může měnit smlouvy kdykoliv. ČTÚ oponuje, že je nesmí měnit vůbec

3 minuty
Podle ČTÚ nemůže UPC měnit smlouvy, kdykoli chce
Zdroj: ČT24

Firma UPC ruší současné služby a převádí lidi na nové, rychlejší. Podle svých obchodních podmínek totiž může měnit smlouvy kdykoli chce. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) firmě ale vytýká, že takhle postupovat nemůže. Takové ustanovení ve smlouvě totiž není platné. Podobně to ale dělá i většina velkých operátorů a poskytovatelů internetu.

Telekomunikační firma UPC v současnosti mění svou nabídku, při níž převádí lidi na novou a rychlejší službu. Jde zhruba o 400 tisíc lidí, kteří UPC využívají. Někomu se zdražuje třeba jen o jedinou korunu, většinou jde o třicet až padesát korun. „Nabídku sjednocujeme, zákazníky převádíme na nové služby a rušíme staré,“ uvedl mluvčí UPC David Frodl s tím, že některým zákazníkům se cena za služby zvýší, jiní budou platit méně.

Klienti od smlouvy můžou bezplatně odstoupit, podle Českého telekomunikačního úřadu to ale nestačí. Společnost UPC podle úřadu zdražuje některým zákazníkům služby, i když na to nemá právo. Firma vychází ze svých obchodních podmínek, podle kterých může měnit smlouvy kdykoli chce. Podle ČTÚ to ale znamená, že je naopak nesmí měnit vůbec.

„Pokud operátor do smluvních podmínek napíše, že smlouvy může měnit z jakýchkoli důvodů a v jakémkoli rozsahu, pak takové ustanovení není platné,“ prohlásil mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Standardní praktika nebo obcházení občanského zákoníku?

Podle mluvčího UPC je to ale naprosto standardní obchodní praktika, převádění na nové služby, kterou používá i jejich konkurence. „Pokud v tom s námi ČTÚ nesouhlasí, my o tom s nimi budeme rádi jednat,“ dodal.

Podle telekomunikačního úřadu firma obchází nový občanský zákoník. Jediná v tom není, týká se to i dalších velkých operátorů a poskytovatelů internetu. Například společnost O2 v těchto dnech převádí zákazníky s pevnou linkou na jednotný neomezený tarif.

Úřad dokonce vydal brožurku o férových smlouvách s operátory. „Říkáme, co si úřad představuje, že jsou fér smlouvy, jak by měly smlouvy vypadat, jak by neměly být přehnaně komplikované, jak by měl operátor řešit možnost smlouvu jednostranně změnit,“ uvedl člen Rady ČTÚ Ondřej Malý s tím, že pokud by si operátor chtěl ve smlouvě vymínit možnost něco měnit, musí si to do ní platně umístit.

4 minuty
Malý: Pokud si operátor chce vymínit možnost ve smlouvě něco změnit, tak si to do smlouvy musí platně dát
Zdroj: ČT24

Možností je reklamace nového vyúčtování

Lidé, kteří se ocitnou v situaci se změnou služby, mají tři možnosti. Se smlouvou můžou souhlasit a zaplatit víc. Druhou variantou je dohodu vypovědět a nemít alespoň nějakou dobu internet. Poslední cestou je reklamovat první fakturu, která přijde na vyšší částku.

Pokud operátor reklamaci uzná, měl by opět začít účtovat původní částku. Pokud ne, musí jít stížnost k ČTÚ. Telekomunikační úřad přitom už teď naznačuje, že bude v takových případech vždy rozhodovat ve prospěch lidí.

„My můžeme postihovat pouze prohřešky operátorů proti zákonu o elektronických komunikacích, ale už ne například proti občanskému zákoníku,“ vysvětlil Malý. Pokud se firma dopouští prohřešku proti občanskému zákoníku, úřad potřebuje aktivní přístup zákazníka. Teprve na základě jeho podnětu se věcí může zabývat a firmu pokutovat nebo jí chování vytknout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína dává miliardy do vývoje AI, aby dostihla USA

Čína investuje miliardy dolarů, aby se stala supervelmocí v umělé inteligenci. Jejím cílem je zúžit technologickou propast a vyrovnat se společnostem ve Spojených státech. Firmy DeepSeek a Alibaba už patří ke světovým špičkám a kromě toho vzniká řada start-upů. Pekingu ve vývoji pomáhá i přístup k obrovskému množství dat uživatelů internetu.
před 3 hhodinami

Náhlé zdražení benzinu uštědřilo Československu tržní lekci

Před třiceti pěti lety zažili obyvatelé tehdejšího Československa jednu z prvních lekcí, jak funguje tržní ekonomika. Ze dne na den vzrostla cena benzinu o polovinu. Federální vláda reagovala na omezení dodávek ropy ze Sovětského svazu a problémy s výrobou. Později dokonce musela zavést přídělový systém, který ale fungoval jen do konce října 1990. Od listopadu ale benzín znovu podražil o dalších padesát procent. Litr tak stál při tehdejším průměrném platu 3300 korun už zhruba polovinu toho, co v současnosti.
před 3 hhodinami

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 17 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
včera v 14:43

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
včera v 09:12

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
18. 7. 2025
Načítání...