Ubytování v Česku táhne – zájem mají cizinci i Češi

Do českých hotelů a penzionů přijelo v prvním čtvrtletí letošního roku o téměř 12 procent více turistů než o rok dříve. Celkem jich bylo 3,3 milionů. Přibylo jak domácích (bezmála o 10 procent), tak zahraničních návštěvníků (o čtrnáct procent). Informoval o tom Český statistický úřad. Dobrá sezona má pokračovat - cizince láká pověst bezpečné destinace i levná koruna.

Hosté přibyli od ledna do března ve všech krajích, největší jejich nárůst zaznamenal Karlovarský kraj. Hotely a penziony ve všech krajích republiky současně vykázaly i vyšší počet přenocování.

Pouze na Vysočině bylo meziročně o pět procent méně přenocování cizinců, a to kvůli letošní absenci Světového poháru v biatlonu, uvedl ČSÚ.

Markéta Vogelová z CzechTourism uvedla, že turisté tradičně nejvíc přijíždějí do Prahy. Na druhém místě je Karlovarský kraj a jeho lázně, na třetím místě pak Královéhradecký kraj a jeho hory. 

Václav Stárek ze Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR hodnotí oznámená čísla jako pozitivní zprávu. Do budoucna vidí možnosti zejména v rozvoji domácího cestovního ruchu, například podporou studentů a žáků, aby více cestovali a poznávali památky v Česku. Později by se na ně pak rádi vraceli. Uvítal by také koncepci podpory cestovního ruchu, která by přesáhla jedno volební období a ukázala, jaké turisty a z jakých destinací tu chceme v příštích 15, 20 letech mít. Jako úspěšný příklad uvedl koncepci Rakouska. 

Němců přijelo o pětinu více. Roste i zájem o lázně

Nejvíce zahraničních hostů přijelo do Česka jako obvykle z Německa, meziročně jich bylo dokonce o 20,4 procenta více. Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních turistů tvořili Slováci, třetí byli Poláci.

Lázeňská zařízení navštívilo ve sledovaném období celkem 171 tisíc hostů, tj. o 6,8 procent více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování se zvýšil dokonce o 10,2 procenta. Ze statistik vyplynulo, že domácí lázeňští hosté prodlužovali své pobyty, naopak zahraniční klientela je zkracovala. 

Pútníci mění cíl svých vakancí
Zdroj: ČT24

Turisté mění cíl své dovolené

Turisté ale nemíří jen do Česka. Obavy o bezpečnost překreslují mapu Evropy. Obrovský zájem je například o Španělsko, kde pobyt u moře podraží v porovnání s loňskem zhruba o desetinu. „Baleárské ostrovy v tuhle tu chvíli, takové ty oblíbenější hotely, ty jsou zcela vyprodané a plní se i to pevninské pobřeží,“ konstatuje obchodní ředitel EXIM tours Stanislav Zima.

Zatímco turisty lákají veškeré španělské pláže, v Řecku si lidé pečlivě vybírají. „Například Kréta nebo řecká riviéra či severní ostrovy, tak ty už praskají ve švech. U ostrovů, jako je Kos, Rhodos nebo Lesbos, tak tam ten pokles je,“ říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Enormní zájem je i o Chorvatsko. Do zmíněných zemí se přesouvají turisté, kteří dřív jezdili na sever Afriky a do Turecka. Zájem o Egypt a Tunisko klesl zhruba o třetinu. V Turecku to může dělat až 50 procent. A přeplněné hotely ve Španělsku, Chorvatsku a na některých místech Řecka pak zvedají zájem o dovolenou v exotických destinacích. A to především v Thajsku, Arábii nebo Karibiku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025
Načítání...