Tuzemští vinaři můžou vysázet ještě tisíc hektarů vinic

Brno – V Čechách a na Moravě může ještě vyrůst tisíc hektarů nových vinic. Česká republika totiž pořád ještě nevyčerpala práva k jejich výsadbě. Práva si můžou vinohradníci koupit u Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Za jeden hektar zaplatí asi 50 tisíc korun. Podle Českého statistického úřadu bylo v Česku v roce 2009 dohromady 16 290 hektarů vinic.

Podle senátora ČSSD Jana Hajdy by byla po vínu vysazeném na nových plochách poptávka. Každý Čech dnes spotřebuje v průměru 20 litrů vína za rok. Domácí produkce kryje poptávku asi ze 40 procent.

Na výsadbu nových vinic nedostanou vinaři žádnou dotaci. S dotací se nové vinohrady vysazovaly v minulosti. Podle Hajdy přesto existují podnikatelé, kterým by se rozšíření vinohradu vyplatilo. Vinařství je podle něj jediný skutečně prosperující obor v zemědělském segmentu. Navíc je obor mnohdy jediným, který poskytuje lidem ve vesnicích ve vinařských oblastech práci.

Jan Hajda o vinohradech v Česku (zdroj: ČT24)

Jan Hajda, senátor ČSSD:

„Zvláště mladí začínající vinaři do 40 let dostanou výsadbové právo prakticky zdarma, takže ušetří. Minulý týden vláda schválila devizový zákon, který umožňuje nákup české zemědělské půdy cizincům, takže bych byl jako senátor zastupující zemědělce a vinaře nerad, aby nakonec tohoto práva tady využívali cizinci.“

Česká a moravská vína si získávají čím dál víc příznivců, a to i v zahraničí. Tuzemští podnikatelé však podle Hajdy mohou zahraničním vinařům konkurovat hlavně v bílých vínech, která mají pro místní oblast typickou kyselinku.