Turisté zkrachovalé BG Travel jsou na cestě domů

Praha - Česko má další zkrachovalou cestovní kancelář. Tentokrát se jedná o libereckou cestovní kancelář Marcela Pavelková BG Travel, jež dnes vyhlásila úpadek. První skupina 51 českých turistů, kteří uvízli v Bulharsku, odletěla vpodvečer z Burgasu do Bratislavy. Odtud je pro ně zajištěna doprava autobusem do Prahy. Dalších nejméně 128 turistů má z Bulharska odletět přímo do Prahy v pátek ráno. Několik klientů ve středu zkrachovalé Globaltour, kteří zůstali v Turecku, se muselo přestěhovat do jiného hotelu. O další se postarala pojišťovna. Cestovka totiž nezaplatila Turkům za jejich pobyt.

Cestovní kancelář BG Travel uveřejnila na svých internetových stránkách, že důvodem úpadku jsou ekonomické problémy vzniklé nekorektním jednáním bulharských obchodních partnerů. Zároveň CK vyzvala klienty, aby se kvůli vypořádání škodní události obrátili na pojišťovnu Generali, u které je kancelář pojištěná proti úpadku.   

Zatímco na svých internetových stránkách cestovní kancelář informace o úpadku vyvěsila, na pobočce firmy v Jablonecké ulici nedaleko Šaldova náměstí dnes odpoledne žádné informace o úpadku nebyly. Ve výloze si mohli klienti přečíst jen nabídku zájezdů last minute do bulharského Primorska. Kancelář byla zavřená, nikdo na místě nebyl. Firma BG Travel - Marcela Pavelková, jak je uvedeno na dveřích expozitury, je po firmě Asteri Tour už druhou libereckou cestovní kanceláří, která letos zkrachovala.

První turisté jsou na cestě zpět domů

Mluvčí Generali Pojišťovny Jiří Cívka vpodvečer sdělil, že první skupina 51 českých turistů odletěla do Bratislavy, odkud v noci na pátek dorazí autobusem do Prahy. Dalších nejméně 128 lidí poletí z Burgasu přímo do Prahy v pátek brzy ráno. Podle Generali je v zahraničí údajně až 291 klientů zkrachovalé kanceláře. Generální ředitel pojišťovny Generali Štefan Tillinger upozornil na to, že všichni poškození mohou své oprávněné nároky na vypořádání škod vznést nejpozději do šesti měsíců. 

Marcela Pavelková provozuje cestovní kancelář velmi krátce, podle živnostenského rejstříku má koncesi od poloviny března letošního roku. Firma BG Travel - Marcela Pavelková, jak je uvedeno na dveřích expozitury, je letos pátou cestovní kanceláří, která vyhlásila úpadek. Od začátku roku se do finančních potíží dostaly CK Asteri tour, CK Redgreentours a CK Filip. Čtvrtou cestovní kanceláří, která úpadek vyhlásila ve středu, je pražská cestovní kancelář CK Globaltour.

Problémy klientů zkrachovalé CK Globaltour v Turecku slíbila vyřešit ČPP 

„Zabezpečili jsme ubytování pro klienty, kterým vedení hotelu v odpoledních hodinách nařídilo opustit již zaplacené pokoje. Z celkového počtu 193 se tak bude muset přemístit pouze cca 16 klientů,“ uvedl ředitel úseku neživotního pojištění České podnikatelské pojišťovny (ČPP) Václav Hönig.

Turisté, kteří s Globaltourem cestovali, jsou ubytovaní celkem ve 12 hotelech. Potíže s úhradou za ubytování se vyskytly jen v jednom z nich. Kromě úhrady chybějících peněz za ubytování turistů zařizuje ČPP i jejich návrat do Česka. Náklady na let, kterým by se měli vrátit domů, by nyní měly být uhrazeny. 

Vydáno pod