Tržby i zisk Applu předčily očekávání analytiků

Los Angeles - Americká technologická společnost Apple dosáhla ve druhém čtvrtletí svého fiskálního roku růstu čistého zisku o 94 procent na 11,6 miliardy dolarů (přes 219 miliard korun). Tržby firmy se zvýšily o 59 procent na 39,2 miliardy dolarů. Apple za tyto výsledky, kterými mnohé zaskočil, vděčí vysoké poptávce po telefonech iPhone a tabletech iPad.

Analytici podle agentury Reuters očekávali, že firma bude mít tržby ve výši 36,8 miliardy dolarů, zveřejněná čísla tak jejich prognózy výrazně předčila. Čistý zisk na akcii za období od ledna do března činil 12,3 dolaru, analytici přitom odhadovali, že to bude 10,07 dolaru na akcii.

„Prodeje iPhonů byly opravdu velkým překvapením. Pro firmu jsou přitom nejvýnosnějším byznysem,“ upřesnil analytik společnosti Sterne Agee & Leach Shaw Wu. „Na iPhonu teď momentálně Apple stojí a padá,“ dodal makléř Patria Direct Roman Koděra.

Výsledky Applu (zdroj: ČT24)

Apple se na podzim chystá představit iPhone 5, zájem o čtvrtou generaci telefonu proto nejspíš klesne. Firma se tak snaží vydělávat jinde. „U iPadu se počítá s tím, že ta obliba těchto tabletů pomaličku bude nadále vytlačovat klasický notebook. A pokud bude Apple držet tu zatím dominantní pozici, tak by to mělo pomáhat i společnosti Apple,“ dodal Koděra.

Nejhodnotnější veřejně obchodovaná firma na světě za uplynulé čtvrtletí prodala 35,1 milionu iPhonů, analytici z Wall Street přitom očekávali, že to bude jen kolem 30 milionů. Obrovský zájem je o ně hlavně v Číně. Apple prodal 11,8 milionu iPadů, jejichž nejnovější verze se v obchodech objevila v polovině března.