Titul Vinař roku tentokrát putuje do Zámeckého vinařství Bzenec

Vítězem soutěže Vinař roku se stalo Zámecké vinařství Bzenec. Na druhém místě se v anketě umístilo Vinařství Volařík a třetí místo obsadily Vinné sklepy Valtice. Cenu veřejnosti Můj Vinař roku si odneslo vinařství ZD Němčičky.

Porotci hodnotili přihlášená vinařství ve dvou kolech. V prvním posoudila vzorky téměř stovka odborných degustátorů. Vinaři museli odevzdat kolekci pěti vín. Z těchto kolekcí vybrali degustátoři osmičku nejlepších a o konečném pořadí rozhodoval klub degustátorů, ve kterém zasedaly české a zahraniční sommelierské hvězdy a také držitelé titulu Master of Wine.

Hlavním cílem soutěže je propagace českých a moravských vinařských podniků. Všechna vína musí splňovat podmínku původu – musely vzejít z hroznů sklizených v České republice.

 Jednatel Zámeckého vinařství Bzenec Jiří Kaprálek byl cenou velmi potěšen. „Naše dlouholetá práce a investice do vinic a do technologií teď nese svoje ovoce,“ řekl Jiří Krpálek.

Jednou ze členek poroty byla Lenka Sedláčková, která popsala, jaký byl ten letošní ročník soutěže. „Kvalita vín byla hodně vysoká, hlavně co se týká suchých vín,“ řekla a dodala, že ona hodnotí u vína hlavně harmonii. „Zároveň si myslím, že nejlepší vína by měla ukazovat, odkud pochází,“ řekla porotkyně. 

 • 2012
  1. Znovín Znojmo, a. s.
  2. Vinařství Valihrach, s. r. o
  3. Vinařství PROQIN, s. r. o.
 • 2013
  1. Vinařství Josef Valihrach
  2. Mikrosvín Mikulov
  3. Proqin vinařství
 • 2014
  1. Vinařství Volařík
  2. Mikrosvín Mikulov
  3. Vinné sklepy Valtice
 • 2015
  1. Mikrosvín Mikulov
  2. Vinné sklepy Valtice
  3. Vinice Hnanice

Zámecké vinařství Bzenec hospodaří na pěti stech dvaceti hektarech vinic, vyrábí přes patnáct odrůd vín a ročně zazátkuje až 5 milionu lahví. Jeho mottem je: „Víno se rodí ve vinici a víno dělají lidé.“

Do bzeneckého vinařství investovala skupina Wine Invest Jiřího Kaprálka před devíti lety stovky milionů korun. Peníze dala do technologií, vinic, marketingu a jména společnosti. Loni na jihu Moravy obnovila i tradiční výrobu sektů. „Jsme na naše sekty pyšní. Navazujeme na tradici z roku 1876, kdy naši předchůdci přímo v těchto sklepích vyrobili první sekt v Čechách a na Moravě,“ pyšní se sklepmistr Zbyněk Žiška.

Vinařství roku není jediným oceněním vinařství. Společnost má ve své sbírce třeba i titul Vinařství roku 2015 pořádané Českým svazem vinařů a čtyři šampiony Salonu vín. Tři z nich dokonce pocházejí z jedné viniční tratě. „Je to vinice šampiónů. Ta poloha je vhodná zejména pro rulandské typy a ryzlink rýnský. Je to zrovna ve fázi zamykání bobulí, to znamená, že ke sklizni se přiblížíme zhruba tak za dva měsíce,“ říká vinohradník Pavel Veverka.