Textilka Veba čelí insolvenci kvůli nesplaceným úvěrům u Raiffeisenbank

Jedna z největších českých textilek Veba z Broumova na Náchodsku čelí insolvenci. Její úpadek u Krajského soudu v Hradci Králové žádá banka Raiffeisenbank, u níž má Veba nesplacené úvěry. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku.

Mluvčí Veby Monika Mrštinová ČTK řekla, že do společnosti kapitálově vstoupí jako investor podnikatel Otakar Moťka. Podniku by měl poskytnout finanční injekci ve stovkách milionů korun a tím mu pomoci překonat jeho problémy. Veba již s Moťkou podepsala dohodu.

„Zájem pana Moťky o vstup do naší společnosti je výbornou zprávou a potvrzením toho, že jsme na správné cestě. Jsem si jistý, že v nejbližší době dotáhneme dohody s věřiteli a nastartujeme tak další rozvoj a růst,“ uvedl k dohodě s Moťkou finanční ředitel Veby Miloslav Geisler.

Insolvenční návrh ze strany banky označil za překvapení. „Se všemi věřiteli dlouhodobě a pravidelně jednáme. Drtivá většina z nich proto vstup pana Moťky do Veby podporuje. Je to totiž jednoznačně nejlepší řešení pro naši společnost a zaměstnance,“ uvedl Geisler.

Veba podle údajů z insolvenčního návrhu Raiffeisenbank dluží této bance přibližně čtvrt miliardy korun. Raiffeisenbank také uvedla, že mezi další věřitele Veby patří například Komerční banka, ČSOB, Citibank Europe a UniCredit Bank Czech and Slovakia.

Moťka, který v minulosti restrukturalizoval například Sklárny Kavalier nebo strojírny Kovopol v Polici nad Metují, v tiskové zprávě Veby uvedl, že podání insolvenčního návrhu na jeho zájmu o vstup do Veby nic nemění. „Společně s Vebou i věřiteli usilovně vyjednáváme a pracujeme na dohodě, která společnosti zajistí stabilitu. Jsem do tohoto projektu připravený vložit veškeré své zkušenosti i finanční prostředky v řádu stovek milionů korun,“ uvedl Moťka.

Problémy firmě přinesl pokles prodejů na africkém trhu

Veba, jejímž hlavním produktem je takzvaný africký brokát, zaměstnává přibližně osm set lidí. Do problémů se firma dostala v letech 2015 a 2016, když kvůli radikálnímu poklesu prodejů na svém hlavním africkém trhu nebyla schopna plně hradit úvěry.

Z rekordních tržeb v roce 2014 ve výši 2,2 miliardy korun se odbyt podniku do roku 2016 propadl na 812 milionů korun. Za léta 2015 a 2016 Veba utrpěla souhrnnou ztrátu téměř 300 milionů korun. Hlavními akcionáři Veby jsou prostřednictvím společnosti Incot nejvyšší manažeři podniku.

Načítání...