Světové akcie letos vesměs rostly, propad vykázaly drahé kovy

Světové akcie v letošním roce vesměs výrazně rostly, často o desítky procent. Celkově světové akcie měřené indexem MSCI World zvýšily svoji hodnotu o dvacet procent. Zato pro drahé kovy nebyl uplynulý rok příznivý. Konkrétně cena zlata za letošek klesá o téměř čtyři procenta, nejvíce od roku 2015. Naopak nejvyšší růst od roku 2015 zaznamenal americký dolar.

„Americká burza letos potvrdila svoji dominanci a výnosem porazila další významné akciové trhy. Měřena indexem S&P 500 posílila o sedmadvacet procent a výrazně překonala historický průměr,“ řekl ČTK analytik společnosti Portu Vratislav Zámiš. Díky silnému růstu ropy se nejvíce dařilo firmám v energetickém sektoru, které od začátku roku zvýšily svoji hodnotu v průměru o více než padesát procent. Rekordní růst cen nemovitostí pak dostal na druhé místo společnosti v realitním sektoru.

Stejně jako v předchozích letech se o něco hůře dařilo evropským cenným papírům a index Euro Stoxx 50 letos posílil o dvacet procent. Velká část peněz mířila do akcií evropských bank, které těžily z očekávání investorů ohledně rychlejšího scénáře navyšování sazeb. V průměru tak evropské banky posílily o více než pětatřicet procent. Nedostatek na poli čipů ale nahrál i třeba producentovi zařízení na jejich výrobu, společnosti ASML Holding. Akcie této firmy tak přidaly letos přes pětasedmdesát procent. 

Podstatně hůře dopadl rok pro asijské trhy. Hongkongský index Hang Seng odepsal patnáct procent, a to především kvůli regulacím čínské vlády. Omezení dopadla především na místní technologické firmy, často obchodované i na americké burze. Nevýrazný výkon má za sebou také japonský index Nikkei 225, který nakonec zvládl ukončit rok v plusu pět procent. Na nadějný rok 2020, kdy dokázal držet krok se Spojenými státy, ale nenavázal, dodal Zámiš.

Dolar posiloval

Americký dolar si za celý rok připisuje téměř sedm procent, což představuje nejvyšší růst od roku 2015. Dolaru letos pomohlo zlepšení domácí ekonomiky a přetrvávající inflace, která vedla k tomu, že analytici očekávají, že by Fed mohl začít zvyšovat úrokové sazby již v březnu.

Z hlavních měn si vůči americkému dolaru letos vedl nejlépe kanadský dolar, který končí rok na zhruba stejné úrovni jako loni. Přispělo k tomu očekávání, že kanadská centrální banka začne zpřísňovat měnovou politiku již v lednu. Naopak nejhorší výkon z velkých měn vykázal japonský jen, který letos k americkému dolaru ztrácí zhruba deset procent.

Euro, které má největší váhu v dolarovém indexu, letos k dolaru oslabilo o něco více než sedm procent. Podle analytiků je to způsobeno tím, že Evropská centrální banka zatím nechystá brzké zpřísňování měnové politiky.

Euro také letos oslabilo o zhruba šest procent vůči britské libře v souvislosti se zmírněním obav z ekonomických dopadů pandemie v Británii. Analytici rovněž očekávají v příštím roce další zvýšení úrokových sazeb britskou centrální bankou. K dolaru však libra klesla o více než jedno procento.

Zlato ztrácelo

Cena zlata za letošní rok klesla a další ztráty komoditu podle analytiků potkají i v příštím roce kvůli očekávanému zvyšování úrokových sazeb. Letos oživení globální ekonomiky přitáhlo investory k rizikovějším aktivům a snížilo jejich zájem o bezpečná aktiva, jako jsou právě zlaté slitky. K tomu se přidaly náznaky toho, že centrální banky urychlí omezování programů nákupů aktiv, které měly nastartovat ekonomiky zasažené pandemií.

Prudký propad pak zaznamenaly i další drahé kovy. Stříbro letos klesá o 11,8 procenta, nejvíce od roku 2014. Platina ztrácí 9,4 procenta, což je největší pokles za tři roky. Cena palladia se snížila o 22,2 procenta a zaznamenala první pokles za šest let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
včera v 11:34

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
včera v 06:18

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...