Svaz obchodu radí: Místo růstu DPH registrační pokladny

Praha - Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) navrhuje vládě, aby místo plánovaného zvýšení daně z přidané hodnoty zavedla pro obchodníky povinnost evidovat tržby pomocí elektronického účetnictví nebo registračních pokladen. Uvedl to dnes prezident svazu Zdeněk Juračka. Mnoho malých obchodníků totiž podle něj nyní DPH neplatí, ačkoliv by tuto daň státu odvádět měli. Svaz obchodu sdružuje většinu obchodních řetězců, které působí na tuzemském trhu.

Velcí obchodníci se obávají, že plánované zvýšení DPH zhorší jejich konkurenceschopnost vůči prodejcům, kteří tuto daň neplatí. Juračka upozornil, že podle údajů Českého statistického úřadu DPH v Česku neplatí téměř 70 procent obchodníků, převážně fyzických osob. Stát podle něj totiž nemá nástroj, pomocí kterého by je k tomu přinutil.

Mezi malými prodejci mají značné zastoupení vietnamští podnikatelé. Svaz obchodu podle Juračky vypočítal, že u zahraničních podnikatelů v obchodě platí DPH pouze pět procent obchodníků, ačkoliv podle ekonomických propočtů neplátcem DPH může být maximálně desetina těchto prodejců.

Svaz volá po zvýšení zdravotního a sociálního pojištění

Svaz zároveň navrhuje, aby u osob samostatně výdělečně činných bylo zakázané uplatňovat odpočitatelné položky v případě daňových paušálů. Svaz zároveň vládě doporučil připravit harmonogram postupného zvýšení minimálních plateb zdravotního pojištění na stejnou úroveň v průběhu let 2013 až 2015. Postupně by se měly zvýšit i minimální platby sociálního pojištění.

Škrty budou bolet všechny, nejvíce prý důchodce a rodiny s dětmi

Vláda na začátku dubna schválila balík úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Obě sazby DPH se mají zvýšit o procento na 21 a 15 procent.

Škrty a zvýšení DPH podle propočtů analytiků nejvíce dopadnou na důchodce a rodiny s dětmi. Čtyřčlenná rodina zaplatí podle propočtů České televize kvůli jednoprocentnímu zvýšení daně měsíčně o 330 korun více. „Penzistům vzrostou náklady o téměř 190 korun měsíčně,“ spočítal analytik ČSOB Petr Dufek. Současně přijdou důchodci o část valorizace penzí, což jejich finanční situaci ještě zhorší. Naopak rodinám s dětmi by růst DPH mohla alespoň částečně vykompenzovat nižší daň z příjmu.