Státní rozpočet vykázal ke konci srpna přebytek 5,3 miliardy korun

Praha - Stát hospodařil ke konci letošního srpna s přebytkem 5,3 miliardy korun. Jak informovalo ministerstvo financí, loni ve stejném období vykázal státní rozpočet přebytek 22,2 miliardy korun. Za celý letošní rok přitom počítá ministerstvo financí po provedených fiskálních změnách se schodkem 71,3 miliardy korun. Meziročně horší výsledek je podle ministerstva ovlivněn převody majetku mezi státními fondy a rozpočtem, fiskální příjmy totiž přitom vzrostly přibližně o pět procent.

Zhoršený výsledek hospodaření podle ministerstva způsobily letošní převody peněz do Státního fondu dopravní infrastruktury, které již dosáhly 21,4 miliardy korun. Dalším důvodem je rovněž květnový přesun 12 miliard korun na Správu železniční dopravní cesty. Srovnání rovněž zkresluje fakt, že v loňském srpnu se do rozpočtu převedlo 13,9 miliardy korun z rezervních fondů ministerstev.

Analytici však čísla optimisticky nevidí. „Největším problémem rozpočtu je, že výdaje rostou o 3,2 procentního bodu rychleji než příjmy. Příjmy rostou dokonce pomaleji než inflace,“ komentoval údaje analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Celkové příjmy státu za letošních osm měsíců činily 691,4 miliardy korun a meziročně stouply o 34,7 miliardy korun, tedy zhruba o 5 procent. Meziroční míra inflace se však pohybuje okolo 6,5 procenta.

Příjmy z daní a poplatků stouply o více než 14 miliard na 342,4 miliardy korun. Přes klesající složenou daňovou kvótu se daňový výběr zvýšil, zejména díky svižně rostoucí ekonomice.

Firmy odvedly více, fyzické osoby naopak méně

Více stát získal především na daních z příjmu právnických osob, a to 74,6 miliardy korun, tedy meziročně o 10,5 procenta více. Naopak o 5,3 procenta méně stát získal na daních z příjmu fyzických osob. Rozpočet však s poklesem počítá, a to zhruba o 12 procent.

Na důchody lidé odvedli 211,1 miliardy korun, zatímco stát na penze poskytl 204,2 miliardy korun, důchodový účet je tak v přebytku. Za celý rok u něj stát počítá s převisem sedm miliard korun.

Na úrocích ze svého dluhu stát zaplatil za letošních osm měsíců téměř 23 miliard korun, meziročně o 2,4 miliardy více. Do rozpočtu Evropské unie letos Česko zatím odvedlo 18 miliard, z evropských fondů naopak přiteklo 24,5 miliardy korun.

Pokud by státní hospodaření pokračovalo v současném trendu, deficit by na konci roku podle Pikory činil pouze 50 miliard. Ke konci roku však hospodaření tradičně ztrácí fiskální disciplínu.

Státní rozpočet - graf
Zdroj: ČT24