Státní IC vlaky na trati Bratislava-Košice skončí

Státní dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v lednu ukončí provoz svých vlaků InterCity na trase mezi Bratislavou a Košicemi, kde cestující přepravuje také český soukromý dopravce RegioJet. Původně se přitom měl z trasy stáhnout soukromý dopravce, teď ale naopak zareagoval tak, že posílí kapacitu svých vlaků.

„Ekonomická kondice InterCity vlaků se tři roky systematicky zlepšovala, ztrátu jsme každoročně radikálně snižovali. Po příchodu konkurence počet cestujících klesl. Nedokážeme tak dostat tyto vlaky do kladných čísel,“ uvedl generální ředitel ZSSK Pavol Gábor. Loni soupravy InterCity (IC) prodělaly více než milion eur. Vlaky vyšší kategorie tak přestane dopravce provozovat od 18. ledna příštího roku.

Tím se otevřela příležitost pro soukromého dopravce, který dříve avizoval, že se z trasy mezi dvěma největšími městy na Slovensku stáhne. Teď bude naopak posilovat. „RegioJet se připravuje na provoz souprav až o 13 vozech na trase Bratislava–Košice tak, aby byla cestujícím nabídnuta více než dvojnásobná kapacita proti tomu, co dosud na této trati nabízely všechny komerční vlaky obou dopravců dohromady,“ sdělil mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Neznamená to ale, že by zde získal RegioJet úplný monopol. ZSSK na této trati stále přepravuje cestující i ve státem dotovaných rychlících, ve kterých mohou děti, studenti a senioři dokonce cestovat zdarma. Bezplatné cestování ve státem dotovaných vlacích zavedla levicová slovenská vláda loni.

InterCity začaly z tratě mizet už na jaře

Státní dopravce začal s omezováním počtu IC spojů na 445 kilometrů dlouhé trati letos na jaře, tehdy přestaly jezdit dvě pětiny spojů. Dopravce to zdůvodňoval cenovou válkou právě s RegioJetem. Přitom provoz IC vlaků, na které státní dopravce nepobírá od státu dotace, vyvolal v minulosti rozepře mezi těmito dvěma společnostmi a slovenským ministerstvem dopravy.

Český dopravce opakovaně tvrdil, že ZSSK provozuje IC vlaky za podnákladové ceny. Tím prý poškozuje RegioJet, který začal na vlastní komerční riziko přepravovat cestující ve svých dálkových vlacích mezi Bratislavou a Košicemi loni v prosinci. Když proto RegioJet oznamoval ukončení své činnosti na trati v prvním čtvrtletí příštího roku, zdůvodnil to tím, slovenské ministerstvo dopravy nezakročilo proti nekalé konkurenci státního podniku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
před 19 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
včera v 07:30

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
11. 4. 2025
Načítání...